Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Pot sa votez in alta localitate fata de locul unde am domiciliu? Pentru ca stau si la sat si la oras. Acum sunt la oras.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti vota doar daca ai acolo resedinta si esti inscris in lista electorala permanenta, conform L.35/2008, citez:
"(5) Alegătorii care au fost înscrişi în registrul electoral cu adresa de reşedinţă votează numai la secţia de votare la care este arondată strada sau localitatea unde îşi au reşedinţa, potrivit delimitării făcute conform art. 18, şi unde sunt înscrişi în copia de pe lista electorală permanentă."

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Votezi acolo unde scrie pe cartea de identitate că ai domiciliul permanent!
Mergi și votează, este dreptul tău.
Pa, pa.

| onasis1961 a răspuns:

Votezi la adresa de pe cartea de identitate!

| CannbalCorpse a răspuns:

Da poti vota, exista urne speciale de votare

| PotatoMustDie a răspuns:

Poti vota doar in localitatea unde esti trecut in buletin.

| TeDrqq a răspuns:

Da poti vota te duci in sectia respectiva de votare si intrebi unde este Votul pentru oamenii domiciliati in alt oras in afara de cel in care sunt acum.

Funda?

| Exposito1 a răspuns:

Buna, poti sa votezi unde vrei tu cu cartea de alegator sau buletinul.

| Hyunakim a răspuns:

Nu prea cred ca poti... daca esti conectat la scoala de care aparti...acolo sunt niste acte,unde este strada, numarul, judetu, blocu, apartamentu.Asa ca nu cred ca ai putea vota in localitatea in care esti.

| raziii a răspuns:

Da poti vota