| Shindan a întrebat:

Pot solicita conducerii liceului unde am absolvit 13 clase, emiterea diplomelor in limba engleza daca acestea au fost emise in limba materna, respectiv romaneste?

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ei nu cred ca stau sa i ti traduca tie diploma in engleză, dar de ce o vrei in engleză? Pleci in Anglia? Sau? Cel mai bine după ce i ei diplomele de la scoală in original, te duci la un traducator autorizat, le traduce ala din română in engleză si e legalizezi ca sa fie autentice daca i ti trebuie pentru studii in Anglia sau america, alta solutie nu există. Tu poti face o cerere la secretariatul scolii, spune le ca vrei diplomele sa ti le dea in engleză si vezi ce raspuns primesti de la ei, sau du-te la secretariatul scolii unde ai invatat, si întreaba i pe ei ce trebuiesa faci, care sunt procedurile pentru a obtine diplomele traduse de ei in limba engleză.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa faci tu traducere, legalizare, fiindca scoala a fost de limba romana (nu internationala).

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! Orice document se emite in limba oficiala a statului. Mergi cu el la un traducatator autorizat, ti-l traduce si apoi il oficializezi la un notar!

| darrio2007 a răspuns:

Ti le vor da in limba romana si urmeaza sa le traduci tu. Ce avantaj ai avea?

| sierra1 a răspuns:

Poți dar degeaba

| Bizon95 a răspuns:

NU
atat timp cat limba nationala-oficiala e romana, NU poti, PUNCT
dar, poti sa faci o traducere legalizata, si ar fi bine sa o faci in Anglia, sau unde ai nevoie de diploma respectiva, ca sa recunoasca implicit si legalizarea

insa ORICUM diploma poate sa NU fie recunoscuta nicaieri in afara Romaniei, TREBUIE sa dai un examen local de echivalenta... nu stiu detalii, dar fiecare tara are legile ei relativ la asta, si legi specifice fiecarei tari care recunosc sau nu diplome din alte tari

| Sonia822 a răspuns:

Iei originalul si il duci la o firma pentru a fi tradus de un traducator AUTORIZAT. Sa fie autorizat traducatorul, sa aplice stampila de traducator autorizat pe diploma.

| Sonia822 a răspuns (pentru Sonia822):

Am vrut sa scriu pe *traducerea diplomei.