| Csa343 a întrebat:

Un minor poate primi amenda de 1000 de lei pentru pocnitori?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de varsta minorului. Minorul sub 14 ani nu raspunde contraventional iar peste 14 ani limitele minima si maxima ale amenzii sunt reduse la jumatate, conform OG nr.2/2001, privind
regimul juridic al contraventiilor, citez:
"ART. 11.(1)Caracterul contravenţional al faptei este înlăturat în cazul legitimei apărări, stării de necesitate, constrângerii fizice sau morale, cazului fortuit, iresponsabilităţii, beţiei involuntare complete, erorii de fapt, precum şi infirmităţii, dacă are legătura cu fapta săvârşită.
(2) Minorul sub 14 ani nu răspunde contravenţional.
(3)Pentru contravenţiile săvârşite de minorii care au împlinit 14 ani minimul şi maximul amenzii stabilite în actul normativ pentru fapta săvârşită se reduc la jumătate.
(4) Minorul care nu a împlinit vârsta de 16 ani nu poate fi sancţionat cu prestarea unei activităţi în folosul comunităţii.
(5) Cauzele care înlătură caracterul contravenţional al faptei se constată numai de instanţa de judecată."

| Adry05 a răspuns:

Nu primești tu, dar primesc părinții tăi, deci tot aia e

| Violleta2022 a răspuns:

Da, poate primii o amenda de 1000 lei pentru pocnitori si chiar dosar penal, pe viata.
A facut o ilegalitate, asa ca, plateste pentru ea!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate, de ce sa nu poata?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dal poate. Plătește tăticul și se bucură, ce băiat viteaz are el.

| Csa343 explică (pentru sadrian46):

Dar daca el nu a aruncat cu pocnitori, nu avea la el si politistul stia asta?