| Gaming_Zarzung_1985 a întrebat:

Poti sa calatoresti cu masina dintr-o tara in alta fara parinti daca ai 14 ani?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, daca ai un act de identitate valabil (carte de identitate sau pasaport, dupa caz) si o declaratie notariala autentica, data de ambii parinti, prin care isi dau acordul sa pleci in strainatate si indica un insotitor major, poate fi si soferul masinii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu insotitor major si declaratie la notar de la ambii parinti

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, se poate - evident, trebuie să ai C.I. sau Paşaport valabil!

Ambii părinţi trebuie să dea o Declaraţie Notarială în care precizează că sunt de acord cu călătoria ta + TREBUIE să ai un însoţitor MAJOR!

Vezi detalii la linkul :
http://www.politiadefrontiera.ro/calatorie_2008/minori.php

http://www.notarcardasim.ro/......minorului/

În cazul în care unul dintre ( sau ambii ) părinţi este în străinătate, acesta poate întocmi Declaraţia la o Reprezentanţă Diplomatică a României ( Ambasadă sau Consulat ) din ţara respectivă!
Sau la un Notar public din acea ţară; dar, în general, la Notar este mai SCUMP + că trebuie tradusă în Limba Română...
Apoi îţi trimite Declaraţia ( în original ) prin Curier rapid sau Poştă!

Toate cele bune!

| Man_Elena_1998 a răspuns:

Nu daca conduci tu...:laughing)