| Amg33 a întrebat:

Poti sa primesti amendă prin posta daca ti-au luat doar datele fără să facă proces verbal pe loc?

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu. Procesul verbal, daca se face, trebuie semnat de tine. Nu ai spus pentru ce.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ei pot, dar calcă legea, căci dacă nu fac procesul verbal pe loc, ei la secție pot scrie ce vor mușchii lor. În acest caz, poți să contești în justiție acea amendă.

| tzionut a răspuns:

Au fost martori cand ti-a luat datele? Vezi ca pe procesul verbal. o sa fie trecut un martor. Acel martor va trebui citat in instanta, la fel si tu daca ai avut martori cand ti-a luat datele.
Se poate contesta amenda in instanta dar asta inseamna timp si bani irositi.
Daca esti vinovat de fapta savarsita. Plateste amenda si evita durerile de cap. Daca esti nevinovat, sau ai circumstante atenuante care nu au fost luate in considerare de agentul constatator poti contesta in instanta amenda, si spera ca judecatorul ia decizia favorabila tie.