| Lecte a întrebat:

Salut,
Politia locală poate acorda amenzi de nepurtarea măștii, doar luându-ți CNP - ul? Fără sa facă proces verbal și sa spună ca o sa primesti prin posta amenda?
Mulțumesc!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este legal si ca procesul-verbal de contraventie sa fie incheiat ulterior constatarii contraventiei, nu este obligatoriu sa fie incheiat pe loc. Bineinteles ca acesta trebuie sa contina toate elementele prevazute de OG 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor si sa fie comunicat contravenientului in maxim 2 luni de la data aplicarii sanctiunii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Eu as spune ca e o problema. E o problema de nulitate a procesului-verbal, pentru lipsa posibilitatii de a face mentiuni. Din moment ce organul de constatare avea posibilitatea sa te lase sa faci acele mentiuni, nu exista o justificare pentru care ar vrea sa iti faca procesul-verbal in lipsa.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este.
Conform OG 2/2001, rep. in 2014, citez:
"ART. 17.Lipsa uneia dintre menţiunile privind numele şi prenumele agentului constatator, numele şi prenumele contravenientului, codul numeric personal pentru persoanele care au atribuit un asemenea cod, iar, în cazul persoanei juridice, lipsa denumirii şi a sediului acesteia, a faptei săvârşite şi a datei comiterii acesteia sau a semnăturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constată şi din oficiu."
Contravenientul isi poate face toate apararile in cadrul plangerii contraventionale, bineinteles daca face plangere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu mai stiam exact articolul.
E la art.16(7), chiar inaintea art.17.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu foarte bine dar aceasta prevedere se aplica doar daca se incheie procesul-verbal de contraventie pe loc, in prezenta contravenientului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Stiu, eu vreau doar sa spun ca e o practica neconforma.
Ipoteza intrebarii presupune posibilitatea incheierii PV pe loc. Nu exista ratiuni pentru care nu ai incheia PV pe loc, cand exista posibilitatea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate.

| mi25 a răspuns:

Incheierea proceselor verbale ulterior sunt cazuri speciale. De exemplu atunci cand se constata depasirea vitezei legale cu radarul sau lipsa rovinietei prin aparatura de supraveghere etc.
OG2/2001 nu prevede incheierea procesului verbal ulterior atunci cand fapta a fost constatata la fata locului. Acest lucru este recunoscut implicit prin prevederile articolelor 16 (7), 18, dar mai ales 19.
Cum dovedeste in fata instantei organul constatator ca cele inscrise ulterior in procesul verbal sunt adevarate?
Ceea ce se trimite dupa cel mult 2 luni este actul de sanctionare atunci cand organul constatator nu are dreptul de a aplica sanctiunile sau faptele sunt constatate prin mijloace video, foto etc.