| stefan573 a întrebat:

Daca am fost prins de controloare si nu am avut bilet, acestea doar mi-au luat datele si jandarmii au verificat, fara sa-mi faca proces verbal, eu fiind minor(12) ani, pot primi amenda?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Minorul sub 14 ani nu raspunde contraventional, asa ca nu poti fi amendat. Eventual ar putea fi atrasa raspunderea parintilor pentru lipsa de supraveghere, dar este greu de crezut aceasta, presupune un proces civil.

1 răspuns:
| alexrock16 a răspuns:

Eu stiu ca amenzile RATB se dau de la 14 ani in sus. Mi s-a intamplat si pe mine sa ma prinda cu un prieten un controlor RATB si a zis ca amenzile, mai nou, se dau de la 7 ani in sus (Cred ca nu mai stia ce sa zica ca sa platim noi) laughing In fine, Eu i-am dat banii ca sincer
n-aveam chef de alte belele. Dar din "cunostiintele"mele in ale transportului, nu cred ca poti primi amenda