| enrique81 a întrebat:

Poti scoate cazierul daca nu ai 18 ani? Am nevoie de el pentru angajare(asa mi-a spus angajatorul.)

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da.
Conform legii (Codul Penal) Art. 113
Limitele răspunderii penale :
(1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal.
(2) Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.
(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii.
In aceste conditii daca ai peste 14 ani primesti cazier dar nu stiu daca nu cumva trebuie sa mergi cu unul din parinti deoarece angajarea se poate face numai dupa 16 ani si numai cu acordul parintilor.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, fara nici o problema, conform Legii 290/2005, citez:
"ART.27.(1) Persoanele fizice sau juridice pot obţine propriul certificat de cazier judiciar în condiţiile stabilite la art. 28-31.
ART.28.(1) Cererea-tip, cu datele complete de stare civilă şi motivată, se depune de către persoana fizică personal la unitatea de poliţie de la locul de naştere, domiciliu sau reşedinţă."

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, se poate :)

Vezi alte detalii la linkul :
https://www.politiaromana.ro/......ana-fizica

Toate cele bune!