| anonim_4396 a întrebat:

Preluare si curiozitate:

Ar fi normal ca o strada din Bucuresti sa poarte numele "NICOLAE CEAUSESCU"?
De ce?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Da, pentru ca bun sau rau, a fost primul presedinte al republicii.
Dar asta nu acum, intrucat inca e prea devreme, probabil peste cateva decenii.

| andreiboss31 a răspuns (pentru regis):

Nu a fost al 2, primul parca era gheorghiu dej,

| regis a răspuns (pentru andreiboss31):

Dej a fost initial prim ministru, iar ulterior presedinte al Consiliului de Stat. Functia de Presedinte al Republicii a fost infiintata abia in 1974, cand Dej nu mai era in viata.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este prea devreme, inca NC si perioada lui nu au fost prezentate chiar corect si nu au disparut patimile.
Peste cateva decenii poate ca o sa fie si atunci altfel se va pune problema.

| AtelierDeReparatUseriTPUdefecti a răspuns:

Din Bucuresti nu. Din Beijing sau... cum se numeste capitala Coreei de Nord, ca n-am stiut niciodata? laughing
Dar stai, Beijing are deja una! laughing

| popescudorinel a răspuns:

Nu...pt ca ar intra iar comunismul laughing...