| Matveev_Victor-Nicolae_2000 a întrebat:

Prietenu meu si-a pierdut buletinul ca i-a scapat din buzunar portofelul. Ce sa faca? Tremura de frica, n are curaj sa i spuna parintilor ce s-a intamplat.
Este o problema grava daca ai pierdut buletinul?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este asa o problema grava doar ca trebuie sa anunte pierderea la SPCLEP de care apartine. Eventual poate fi amendat cu 25 de lei.
Pierderea nu se anunta la politie, doar furtul se anunta acolo.

| Violleta2022 a răspuns:

Va trebuii sa le spuna imediat parintilor, ca sa mearga cu el la Politie, sa declare buletinul pierdut si sa-i faca altul!

| Matveev_Victor-Nicolae_2000 explică (pentru Violleta2022):

Ok. Inca ceva, parintii sunt divorsati si nu au un document. Adica, s-a chinuit sa astepte 5 luni, in care nu exista o lege. Primesti direct?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e foarte grav, dar trebuie sa aiba si el un act de identitate si tot trebuie sa il refaca la un moment dat.

| Matveev_Victor-Nicolae_2000 explică (pentru suntserios):

Adica, ma duc incaodata acolo unde am facut bulentinul ok. Are rost sa chem pe tatal meu biologic, nu e cu mine in RO? Ma rog, s au divortat.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Matveev_Victor-Nicolae_2000):

Buletinul se face la Politie, la sectia de Evidenta a Populatiei si tu, ca minor trebuie sa fii insotit de un parinte, care aduce si actul de propietate al casei, sa dea declaratie ca te ia in spatiu.
Tu nu poti sa faci nimic la Politie, daca esti minor!
Ia-o pe maica-ta daca tatal tau nu-i in tara!