| drogh a întrebat:

Prietenul meu este angajat la un patron. Problemele au apărut in momentul in care am aflat faptul ca acest domn patron nu plătește concediile nimănui. Dacă nu are nevoie de el o zi la serviciu si intra in tura alți colegi, seful il da in fără plata. Ce se poate face in situația in care nu ii este plătit concediul? El are si contract, muncește legal. In privința concediului, se face vreo cerere si se da nr de inregistrare? Mulțumesc!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu acorda concediul de odihna si nu-l plateste atunci poate fi reclamat la ITM si dupa aceea sa dea firma in judecata si vor obtine concediul de odihna si indemnizatia cuvenita pentru concediu.

| Violleta2022 a răspuns:

Atentie! Depinde ce tip de contract are!
Daca este "contractor" atunci are dreptul legal sa nu-i plateasca concediul de odihna.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Plangere la ITM

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Se depunde plangere la ITM.

Răspuns utilizator avertizat