| bogdan92is a întrebat:

Vă salut,
Am o nelămurire vis-a-vis de concediul fără plată. M-a anunțat șeful luna trecuta la telefon că 2 zile voi fi în concediu fără plată. Nu trebuia să semnez ceva înainte sau cum se procedează?
Sunt conștient că a fost din cauza situației acesteia cu COVID-19 dar întreb pentru mine, nu ar fi trebuit să semnez o cerere, ceva?
Vă mulțumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca tu nu ai facut acea cerere, ce anume sa semnezi? Te-a bagat automat in CFS. Mai rau este daca ai lucrat acele doua zile. Este obligat sa ti le plateasca.

| siriusblack98 a răspuns:

Normal este sa semnezi un document indiferent daca dorinta de a intra in concediu fara plata vine din partea ta sau a angajatorului.In cazul in care esti trecut ''pe naspa'' in concediu fara plata, respectiva firma comite automat o ilegalitate si un abuz.

| xilef123 a răspuns:

Este f important ce scrie in Regulamentul intern al societatii unde lucrezi sau in Contractul colectiv de munca;-)
Daca e ok firma unde lucrezi, poti sa-i ajuti cu cateva zile de concediu fara plata :-)
Mai jos ai extras din Codul Muncii :

Art. 153.  - (1) Pentru rezolvarea unor situaţii personale salariaţii au dreptul la concedii fără plată.

(2) Durata concediului fără plată se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.