| mentholinks a întrebat:

Prostitutia: o femeie intretine relatii sexuale pentru bani.
Filmele porno: una sau mai multe femei si unul sau mai multi barbati intretin relatii sexuale pentru bani. De ce prostitutia este interzisa in vreme ce industria porno este in floare?

18 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In afara de argumentele fals moralizatoare exista unul practic: evaziunea fiscala.
La noi, nefiind legalizata prostitutia, cele in cauza nu platesc contributiile la fondurile speciale si impozitul pe venitul obtinut. Firmele care fac filmele porno isi platesc darile la stat, de asemenea platesc darile pentru actori.

regis
| regis a răspuns:

Dupa cum vezi, raspunsurile primite sunt in mare parte de genul "prostitutia este interzisa pentru ca este ilegala". Adevarul este ca diferenta o face numai mentalitatea si ideile preconcepute.
La fel este si in cazul marijuanei sau hasisului, care sunt interzise de lege, desi nu au efecte la fel de periculoase precum alcoolul sau tutunul si spre deosebire de acestea nici nu creeaza dependenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o intrebare pe care mi-am pus-o si eu in trecut. Sincer, nu vad nici o diferenta. In ambele cazuri vorbim despre sex pentru bani.

Ce nu inteleg eu este de ce prostitutia a fost interzisa in prima faza. Cum un guvern ii poate spune unei femei sau unui barbat, ca nu pot face ce vor cu corpul lor. Principiul de libertate, care este urmat de majoritatea statelor in zilele noastre, presupune libertatea de a face orice atat timp cat actiunile tale nu ranesc sau impiedica/incurca un alt individ. Prstitutia nu are nici o legatura cu cele de mai sus asa ca nu inteleg cum poate fi ilegala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să înţeleg că tu eşti unul din acei vajnici luptători pentru legalizarea prostituţiei, nu? Frumos discurs.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Argumentele aduse de catre tine m-au redus la tacere, neavand alta alternativa decat sa-ti dau dreptate. Totusi, intr-un minut de verificari, am realizat ca "intelesul" nu e cea mai accentuata calitate a ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Totuşi, ai realizat prea multe lucruri pentru o zi. Ia o pauză, o să-ţi prindă foarte bine. Şi, totuşi, să nu vorbim de calităţi sau defecte, atâta timp cât nu ne cunoaştem.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Putem sa vorbim despre orice, la asta foloseste internetul. Daca m-ar intreba cineva, as spune ca suferi de patriotism excesiv, dupa muzica pe care o asculti. Dupa reactia la subiectul de mai sus, as spune ca esti si dogmatic. La aceste lucruri ma refeream cand am spus ca intelegerea nu e punctul tau forte. Iar eu nu intru in dispute cu dogmatici si patrioti, imi pastrez puterile pentru oameni inteligenti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cam banală mentalitatea ta, dar mă rog, văd că eşti unul dintre acei bizari care-mi studiază profilul şi sunt chiar interesaţi de a-mi faci o caracterizare cu scopul de a mă ironiza sau jigni la final, deci nu mă miră acest fapt. Mai sufăr şi de naţionalism, frate român, deci sunt, clar, sub nivelul tău excesiv de ridicat de inteligenţă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa iei cateva informatii, din ele sa intuiesti altele, sa le pui cap la cap si sa ajungi la o teorie care se dovedeste intr-un final a fi corecta, nu e deloc banal.

Sa crezi ca daca te nasti (fara voia si fara nici un aport din partea ta) intr-un anumit loc, in mijlocul unei anumite comunitati, e un motiv de mandrie si atrage dupa sine anumite obligatii, este semnul unei inteligente precare. Sa fii mandru ca esti roman e ca si cum ai fi mandru ca un chinez de 12 ani tocmai si-a facut temele la el acasa, in China, pentru ca aportul tau in ambele cazuri este perfect egal.

Voi, astia care va certati pe bucati de pamant, care oricum este al nimanui si cu care, indiferent ce se va intampla nu o sa va afecteze in realitate, sunteti o sursa infinita de amuzament pentru mine. Si dupa atat timp reusiti sa ma surprindeti cu cata usurinta reusiti sa ignorati lucrurile cu adevarat importante in viata si sa va dedicati intreaga existenta unor rahaturi.

Nu spun aceste lucruri ca sa obtin o reactie de la tine, sa te jignesc sau sa te ironizez. Spun aceste lucruri in speranta ca inca mai exista oameni care isi pun intrebari si nu percep lumea prin emotii si stereotipuri. Daca mentalitatea mea, care se bazeaza pe observatii si concluzii, ar fi banala, atunci chiar nu as stii unde sa o includ pe a ta.

Bafta cu Basarabia, D-zeu si comentariile acide, dar fara argumente.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am peste 2000 de răspunsuri pe acest site, dacă tu crezi că eu îmi voi argumenta fiecare răspuns, având în vedere că l-am mai dat şi în trecut la o altă întrebare identică, înseamnă că ai o părere cam prea bună despre tine.

Cât despre problema patriotismului şi a naţionalismului, poate să te amuze oricât, o " ceartă " pentru care şi-au dat viaţa mii de români nevinovaţi. Dar până la urmă, ţinând cont de contextul actual, vrei să propui un " lucru cu adevărat important în viaţă " cum ar fi... legalizarea prostituţiei?

Mentalitatea mea, după umila ta părere, ar fi undeva pe la mediocritate băgată, presupun, deci nu-ţi mai fă probleme, am inclus-o eu pentru tine.

" Sa iei cateva informatii, din ele sa intuiesti altele, sa le pui cap la cap si sa ajungi la o teorie care se dovedeste intr-un final a fi corecta, nu e deloc banal. " - Ba da, este foarte banal, având în vedere faptul că tu-mi faci mie " portretul " bazându-te pe nişte melodii şi un link care trimite către un site. Dar, fie cum vrei, continuă să-ţi faci o părere despre un om după răspunsurile la o întrebare şi melodiile pe care şi le-a băgat într-un playlist, pentru că eşti pe drumul cel bun.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles, pentru ca ai 2000 de raspunsuri pe site, la fiecare intrebare e de ajuns sa pui un punct iar noi, prostimea, iti vom cauta prin cele 2000 de raspunsuri deja oferite pe cel potrivit, pentru ca oricum nu avem ce altceva sa facem cu vietile noastre. Asta ai dat de inteles, eu doar am dezvoltat pe intelesul tuturor.

Daca tu crezi ca miile de oameni care au murit au facut-o din patriotism esti chiar mai limitat decat am realizat. Miile de oameni au murit fiindca au fost obligati sa lupte, s-au alaturat din motive personale, nu au stiut in ce se baga sau erau "patrioti" si atunci au murit pentru o prostie. Legalizarea prostitutiei este mult mai importanta, cu siguranta. In primul rand depaseste granitele tarii pe care tu o pretuiesti atat de mult si o problema mondiala va fi intotdeauna mai importanta decat una nationala. In al doilea rand, ilegalizarea prostitutiei incalca dreptul primordial la libertate, spre deosebire de "reintregirea pamantului romanesc" care nici macar nu exista in realitate.

E curios cum ceva ce tu nu esti capabil sa faci, numesti banal. Eu tot ce spun, argumentez, pe cand tu oferi doar exemple care au vaga legatura cu subiectul pe un ton zeflemitor. Portretul pe care ti l-am facut, si care stiu ca este corect, l-am pus cap la cap din putinele informatii pe care le-am avut la indemana si am facut-o ca raspuns la comentariul tau "Şi, totuşi, să nu vorbim de calităţi sau defecte, atâta timp cât nu ne cunoaştem." in incercarea de a-ti arata ca nu fac referiri la tine in totala necunostiinta de cauza. Nu am sustinut ca stiu totul despre tine, trecutul sau viitorul, dar stiu anumite lucruri, care in viziunea mea sunt gresite, si doar de acelea m-am legat.

NU iti voi cauta raspunsul referitor la legalizarea prostitutiei pentru ca, dupa aceasta conversatie, stiu destule despre tine incat sa realizez ca parerea ta nu conteaza. Stiu ca vei intelege gresit asa ca permite-mi sa-ti explic. Problema ta nu e lipsa inteligentei, e negarea acesteia. Diferenta dintre un om inteligent si un om intelept este capacitatea celui de al doilea de a privi orice lucru din mai multe perspective si de a pune la indoiala totul. Tu asimilezi informatia preferential, memorand orice argument care iti da dreptate si refuzand orice argument care contravine crezului tau. Apoi, aduni toate argumentele (care, din pacate, sunt doare cele favorabile punctului tau de vedere) si iti formezi o concluzie (desigur, gresita). Raspunsurile neargumentate, impulsive si zeflemitoare sunt doar urmatoarea etapa a comportamentului de mai sus. Sa faci parte dintr-o turma, sa nu pui intrebari, sa crezi ca totul este ceea ce pare, sa nu incerci sa intelegi cum si de ce se petrec lucrurile in jurul tau, sa iti doresti mai mult sa ti se dea dreptate decat iti doresti sa ai dreptate si sa crezi ca daca detii cateva mici adevaruri ai controlul asupra imaginii de ansamblu, asta e banalitate si esti unul dintre cei multi. Devi un banal care va muri pentru interesele altora si va fi, la randul lui, comemorat de alti banali la fel ca el.

Si iata de ce am spus ca nu intru in discutii cu dogmatici, pentru ca de fiecare data ajung sa vorbesc cu peretii, sa screm explicatii pentru nimeni si sa raman, din nou, cu un gust amar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am 2000 de răspunsuri pe site, iar argumentele n-o să le rescriu la infinit la fiecare întrebare identică ce va fi postată pe site. Fac un rezumat şi-mi expun părerea în modul meu propriu. Şi da, prostimea dacă vrea, poate căuta, din moment ce tot îţi face o deosebită plăcere să-mi analizezi profilul, n-ar strica să-mi analizezi şi răspunsurile recente sau mai vechi. În mod evident, tu n-ai altceva de făcut cu viaţa ta, din moment ce ai pornit o discuţie cu mine de la un subiect prostesc, începând să-mi faci portretul şi să tragi concluzii cu privire la mentalitatea mea, plecând încă de la început de la premiza că tu eşti cu mult superior mie.

Scuză-mă că te întreb, dar tu începi să tragi concluzii fără să mai ţii cont de realitate? Unde am spus eu că oamenii care au murit pentru reîntregirea ţării au făcut-o numai şi numai din patriotism? N-am trăit până acum într-o peşteră obscură, aşa cum crezi tu, am mai reuşit să citesc nişte cărţi de istorie, să vizionez nişte filme documentare şi să stau de vorbă cu veteranii care au fost mai norocoşi, şi au reuşit să scape de moarte. Tu consideri patriotismul o prostie, dar legalizarea prostituţiei ţi se pare o cauză mai bună şi mai plauzibilă pentru care să militezi şi să o susţii. Mi se pare normal să-mi preţuiesc ţara, atâta timp cât alţi oameni, din alte ţări, fac tot posibilul să o distrugă, mi s-ar părea anormal, ca şi eu, om care am fost născut aici, să nu dau doi bani pe importanţa României. Problemele mondiale nu au de ce să mă intereseze, atâta timp cât nu mă vor afecta sau include şi pe mine în ele, sub orice fel. Nu mă interesează dacă unele fete sunt lipsite de onoare şi creier, hotărând să recurgă la această slujbă, pentru că eu nu voi apela niciodată la aceste fete şi nici nu mă voi intersecta vreodată cu o persoană care recurge la aceste servicii. Ai dreptate, pământul românesc despre care se tot vorbeşte, nici nu există, ar fi chiar mai corect ca România să mai piardă din teritorii, având în vedere că din punct de vedere mondial, le ocupă ilegal, primind astfel tot felul de minorităţi etnice pe teritoriul ei, lăsându-le în mod indirect să se prostitueze locuind aici.

Nu numesc banal ceva ce eu nu reuşesc să fac, fiindcă şi mie mi-ar fi uşor să te întreb ce fel de muzică asculţi, să-ţi văd 2 răspunsuri de la alte întrebări şi să-mi fac o părere despre modul tău de a fi şi de a gândi. Dar nu voi face acest lucru, fiindcă mi se pare ridicol, ca să nu mai zic banal, că s-ar putea să mă critici şi pentru faptul că repet acelaşi cuvânt de mai multe ori. Tot ce spui, argumentezi, felicitări, eşti un om nemaipomenit pentru faptul că ai atâta timp de pierdut pentru a-ţi argumenta fiecare opinie simplă în fraze kilometrice. Da, ofer răspunsuri pe un ton zeflemitor, deoarece unele întrebări, precum cea la care scriem noi acum, mi se par extraordinar de idioate, deci, nu pot oferi decât un răspuns ironic, sau care să n-aibă legătură cu subiectul, care mi se pare o porcărie. Ştii că portretul este corect, bun, atunci aşa să fie, n-am de ce să mai obiectez, pentru că n-ar mai avea nici un rost. Te legi doar de nişte aparenţe care pot fi bune sau greşite, neştiind cum sunt eu cu adevărat.

După această discuţie, continui să tragi nişte concluzii pripite, fără să cunoşti nici măcar 2% din mentalitatea mea, făcându-ţi de fiecare dată impresia că datorită felului meu de a-mi exprima opinia, sunt mai inferior decât tine. Despre capacitatea de a vedea lumea din mai multe unghiuri, crede-mă că sunt foarte apt pentru a face acest lucru, doar că, după cum ai spus şi tu, prefer să păstrez doar unghiul pe care-l consider eu mai bun, pentru a-mi putea consolida mai târziu opiniile pe care încerc să le susţin. Da, ştiu, este un defect, dar încerc să-l corectez cât pot de repede. Nu fac parte din nici o turmă, deoarece am păreri foarte diferite faţă de restul lumii şi niciodată n-am fost omul care să facă munca în echipă, nu accept tot ceea ce mi se spune sau mi se face, combătând dacă este nevoie pe oricine, indiferent de consecinţe. Cât despre ceea ce ai spus aici: " sa nu incerci sa intelegi cum si de ce se petrec lucrurile in jurul tau, sa iti doresti mai mult sa ti se dea dreptate decat iti doresti sa ai dreptate si sa crezi ca daca detii cateva mici adevaruri ai controlul asupra imaginii de ansamblu, asta e banalitate " – Sunt doar inepţii, la care, din păcate pentru concluziile trase de tine, eu nu mă " mulez ". Dacă va fi să mor pentru un interes, acela va fi doar cel ce mă priveşte pe mine, nu pe alţii. Prefer să fiu omorât direct de ceilalţi, decât să fiu omorât, indirect, tot de ei, prin interesele lor pentru care ar trebui să lupt.

Cât despre intrarea ta în această discuţie, n-ar trebui să te plângi, deoarece nu eu am apărut din senin începând să analizez şi să critic persoana ta.

| eliaclodia a răspuns:

Pentru ca oamenii au curajul sa-si exprime opinia, teama de o libertate a altora pe care o vad distructiva. Si nu asculta de serpi hipnotizatori, care vor sa te faca sa renunti la opinia ta prin critica de sus. Vai, zice un sarpe, indiferent ce opinie ai, ca esti pro sau contra, el urmareste doar sa-ti schimbe"polii" sa aduca lumea cu fundul in sus. Vai, zice, si imita un om bun si sincer, ca apoi sa crezi ca toti oamenii buni si sinceri sunt ca el, cel care vroia doar sa-ti desfiinteze vointa. Ai aici in pagina un sarpe, care este? Sa facem practica sa intelegi? Uneori il prinzi ca nu conteaza opinia ta de fapt. Aerul de superioritate abtinuta, modestia prefacuta e ca atunci cand te vei supara sa suporte cel care e cu adevarat asa, pentru ca ajungi sa suflii si in iaurt cum se zice.Deci iata de la mine: dreptul la libertate inseamna dreptul la opinie. Ti-e frica fugi, ai curaj lupti. Adica nu vrei ceva pentru ca nu te simti in masura sa controlezi sau vrei pentru ca te simti bazat. Si sa nu cumva sa doresti, adica doar sa incerci sa distrugi pe altii prin eliberarea, practicarea unor activitati. Activitati carora le vezi potentialul pervers tocmai ca sunt dorite sau sunt nedorite, deci nu exista control al vointei. Posibil de aprofundat acest potential pervers cu, lovituri sub centura sau sub forma de lovituri sub centura.
Trebuie sa lucrez raspunsul.Sa treaca otrava.Adica dorinta celui din pagina, care mi-a bombardat vointa, cand i-am citit raspunsul. Vointa mea are poli.
.Eu sunt impotriva perversitatii de orice natura. Cea mai subliminala perversitate e a "sarpelui" ca tipar de suflet. A iti desfiinta opinia si vointa, intr-un rol jucat parsiv sa semene cu un altul care iti intareste vointa.Cu unul extrem de curajos si modest sau modesta care iti intareste vointa sa ai opinie, ca sa existi, sa fie nevoie de educatie./ Daca nu existi, educatia e inutila. Sa ai vointa ca sa cunosti si sa evoluezi.

Las partea asta separata, pentru ca ma simt ametita doar ce am gustat din otrava sarpelui din subsolul intrebarii. imi joaca ochii in cap. Din cauza ca se preface sa semene cu un curajos, curajoasa, deschisa la minte. Si e o manipulare care ameteste.Ba nu, din cauza ca mi-a bombardat dorinta din raspuns vointa si vointa mea are poli. E plin de dorinte pe subiect. Dumnezeule mare, pfu peste ce sarpe imens am dat.A pus si amaraciune in otrava. Pentru vointa dorintele sunt otrava, si cu cat subiectul il exicita mai tare in dorinte si cu cat ii da asa un potential pervers...

Sa crezi ca singurul rau care poate sa se intample e cel din care ai de invatat ceva. Si sa ai libertatea de a nu vrea sa inveti si de a vrea sa inveti. Adica nu trebuie sa se intample nici macar raul prin care sa inveti.

De exemplu: vrei o femeie, nu vrei o experienta rea din care sa inveti, nici o experienta rea din care nu invata nimeni nimic si e o nedreptate. Ma rog. Ce ciudata ameteala.
Al dracu, doar ce am incercat sa inteleg ce zice. Si tot imbia, incearca sa intelegi, ca altfel esti prost, am speranta. Si cum am incercat sa inteleg, pac a fost ca o muscatura.al dracu. Nu ma invat minte sa verific imunitatea.Acum mai bine tac ca cine stie cum ii fac pe plac.

| greatLOL a răspuns:

Prostitutia este o forma de violenta, un obstacol in calea egalitatii dintre sexe si o cale spre dezvoltarea infractionalitatii organizate", sustin reprezentantele European Women Lobby (EWL), organizatia care conduce campania, conform BBC. Cei care sunt impotriva campaniei pentru interzicerea prostitutiei sustin ca o astfel de miscare ar ingropa si mai tare industria sexului.

Femeile de la EWL vor ca statele membre ale Uniunii Europene sa condamne proxenetismul si sa faca programe pentru reintegrarea prostituatelor in societate.

"Trebuie sa intelegem ca prostitutia inseamna impunerea actului sexual contra unei sume de bani si e o forma de violenta ce nu poate fi acceptata. Daca intelegem acest lucrur, atunci putem duce o campanie care sa schimbe mentalitatile privind egalitatea dintre barbati si femei", sustine Pierrette Pape, din partea EWL. mai mult. Funda?

| anonim_4396 a răspuns (pentru greatLOL):

Puteai sa dai niste citate din vecinii tai, privitor la aceasta problema. Aportul era cam la fel.

| greatLOL a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing) Dau uite acum ma duc la vecinihee hee))) ma duc la cei mai seriosi vecini:cioc-cioc vreau sa stiu si eu cate ceva despre qurve si sex happy

| andrei1121 a răspuns:

Prostitoatele sunt niste femei care stau pe centura si intretin relati sexuale cu oricine, iar filmele porno nu sunt la fel acei oameni care fac filme porno au un contract de munca si nu fac nici cum vor iei au si aia un scenariu care trebuie respectat si actori de filme porno poti sa garantezi ca nau boli care se pot transmite pe cai sexuale pentru ca atunci cand sau angazat a trebuit sa mearga la medic ca sa demonstreze ca e perfect sanatos pe cand prostitutia daca te duci la una de pe centura ai cele mai multe sanse sa te imbolnavesti de SIDA ca cand te duci la una de pe centura nu iti cere certificat medical ca sa ii arati ca esti sanatos si nici tu nu-i ceri ia o sa-ti ceara decat bani atata tot ai inteles ce vreau sa spun?

| claudytza06 a răspuns:

Este criza, nu mai au bani sa plateascalaughing