| anonim_4396 a întrebat:

Referitor la hainele de la second hand - e vreo lege care ii obliga pe proprietarii de magazine sa spele hainele inainte sa le puna spre vanzare? Ca vreau sa-mi iau salopeta de schi (e mult mai ieftina la SH) si trebuie probata inainte si mi-e cam teama de boli de piele.

6 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Chiar daca sunt dezinfectate tot trebuie spala-te pentru siguranta ta.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Atunci cand hainele SH treceau prin vama era necesar ca ele sa aiba certificat de desinfectie/desinsectie eliberat de o societate neutra. Acum nemaitrecand prin vama,... cine mai stie? In mod normal exportatorii le trec prin filtre de desinfectie/desinsectie. Poti sa o probezi fara sa o imbraci si salopeta de schi fiind nu o imbraci pe pielea goala - deci riscurile sunt minime, zic eu.

Shin
| Shin a răspuns:

Ai mare grija... sa igienizezi foarte bine cand le iei. Sa nu te alegi cu vreo boala de piele...winking
Shin.

| Ben. a răspuns:

Boon, si daca ei zic ca sunt spala-te, tu/i crezi?

| ejaxz a răspuns:

Stailinistita in privinta bolilor de piele. Daca cumperi haina, o probezi. Nu are ce sa ti se intample. Ajungi acasa, speli haina respectiva, si dupa o porti sanatoasa.
Spun asta din proprie experienta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hainele sunt dezinfectate in tara de origine.sunt toale care sunt donate crucii rosii sau altor organisme si aceste le vand, la randul lor, e legal. legea spune ca hainele trebuiesc igienizate in tara de origine.si oricum, tot trebuie sa o speli