| AlexDorinel a întrebat:

Referitor la nebunia de azi din guvern, ce au toți cu premierul Florin Citu?

Orban și oamenii lui sunt contra.
Usr plus e contra.
PSD e contra.
Udmr si citu sunt singurii care văd că vor să facă ceva in Romania fara sa facă scandal.

11 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nimeni nu vrea sa faca nimic in Romania, toti vor doar puterea si atata, nu te mai amagi ca UDMR si catu vor ceva bun pentru Romania.

| InYourPants a răspuns:

Ce interesat esti tu de politica la 16 ani

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru InYourPants):

E foarte bine ca e. Sta mai prost cu studiul si capacitatea de procesare a informatiei, dar intentia merita toata lauda!

Răspuns utilizator avertizat
| hacktek a răspuns:

PSD și AUR trebuie să fie contra, deoarece sunt în opoziție.
UDMR sunt pentru aflarea la guvernare cu orice preț, nu vor lua în discuție căderea guvernului din care fac parte.
USR-PLUS e contra deoarece:
_
1.: E vorba de o sumă importană de bani (50 miliarde lei) prevazută în PNDL (Prrogramul National de Dezvoltare Locală), pe care Cîțu vrea să o aloce primarilor PNL care îl susțin în lupta de preluare a șefiei partidului PNL, împotriva lui Orban. USR-PLUS atrage atenția că acest instrument (PNDL) nu este altceva decât un program mascat de răsplătire a edililor locali care sunt loiali șefului de "grup organizat"; practic, Cîțu face plăți primarilor care au promis ca îl vor susține la Congresul PNL.
Cosette Chichirău, un parlamentar emblematic al USR-PLUS, răbufnește:
„Premierul Cîțu s-a urcat beat la volanul Guvernului și a dat cu Guvernul de gard. Asta a făcut prin această atitudine de a nu consulta, din nou, partenerii de Coaliție pe un program uriaș. Vorbim de 50 de miliarde. Și de a demite un ministru din cu totul alte motive printr-un abuz de putere. Asta înseamnă să te urci beat la volanul Guvernului!"
_
2.: Demiterea ministrului Justiției, Stelian Ion. Omul USR-PLUS-ului aflat la conducerea Ministerului Justitței până ieri, Stelian Ion, a pregătit un proiect de lege prin care i s-ar interzice Președintelui României refuzul numirii unui procuror șef (la DIICOT, DNA și Parchetul General) propus de Ministerul Justiței și avizat de CSM (Consiliul Superior al Magistraturii).
. Asta ar insemna că: ministrul propune, CSM avizează, iar președintele României este obligat să numească, fără posibilitatea să refuze. Acest lucru nu i-a convenit stimabilului (Wuhannis), astfel încât a ordonat "băiatului de mingi" Florinel să emită un ordin de revocare al lui Stelian Ion, pe care stimabilul, după lungi dezbateri de două ore, l-a și semnat pe repede-înainte.
USR-PLUS a realizat, într-un târziu, ceea ce mulți dintre noi o știam deja, și anume de unde vine comanda la aghiotantul Cîțu:
"Problema nu este dl. Cîțu. Problema este dl. președinte Klaus Iohannis. Sincer, nu știu de ce nu vine președintele României astăzi în fața națiunii să explice românilor și partenerilor de guvernare de ce l-a demis pe ministrul Justiției unilateral. Așteptăm din partea d-lui președinte să ne explice această decizie. Să ne spună de ce revocarea nu are nici vreo legătură cu faptul că Stelian trebuia să anunțe lista candidaților pentru șefia DIICOT…
. _D-le Președinte (cu tot respectul pe care vi-l port), ați greșit și trebuie să vă asumați asta în fața milioanelor de români care au ieșit în stradă pentru justiție, nu pentru corupție. Încă aveți timp să faceți un pas înapoi și să nu predați țara în brațele celor de la PSD & co. Știu că Dvs. nu mai aveți nimic de pierdut politic. Dar România are. În acest moment reformele asumate de Dvs. sunt niște cuvinte goale de conținut. Sper din tot sufletul că întâlnirile Dvs. de la Grivco să fie doar o tristă amintire pentru democrația românească și decizia Dvs. de revocare a ministrului Justiției să nu renască un nou USL mascat pe care îl vedem foarte activ în sectorul 1. "
. _Clothilde Armand, primarul sectorului 1 din partea USR-PLUS

Sper că te-am lămuritwinking Dacă mai ai și alte nelămuriri pe teme politice, nu ezita să întrebi! Nu uita: "Un om informat este un om puternic!"

Răspuns utilizator avertizat
| hacktek a răspuns (pentru AlexDorinel):

Cîțu a greșit aici, nu a fost fair-play. Personal, l-aș vrea debarcat pe Cîțu deoarece minte cu nerușinare că avem creștere economică record în timp ce facturile la energie s-au triplat iar el ne-a îndatorat ca nație cum nu am fost niciodată în istorie.

Răspuns utilizator avertizat
| hacktek a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu avem nici o creștere. nu a zis nimic UE.
Cresterea trebuie sa se si vadă.
Si să știi că nu tot ce spune UE este neapărat și adevărat!

| hacktek a răspuns:

Burzuluirea de țap mușcat de viespe a celor de la USR PLUS a pornit de la planul de investiții „Anghel Saligny". Zis PNDL 3. Cincizeci de miliarde pentru dezvoltarea rurală. Adică bani pentru primari. Auzi, dom-le! Sunt bani pentru șnapanii care să-l voteze pe Cîțu la președinția PNL! Băgăm vagoane, camioane și Hercules de bani, ca la fondurile duse de americani în Afganistan!

Primarii își freacă palmele. Stați așa! Nu luăm noi banii! Sunt proiecte de importanță națională. Ai auzit: prooo- ieeec-teee! A zis Cîțu că o să fie „foarte-foarte transparente". Corect, mînca-i-aș transparența! Şi atunci ce facem?
. continuarea pe https://www.cotidianul.ro/marea-tirguiala/
P.S.: Aia cu burzuluirea de țap mușcat de viespe e priceless! L-au descris exact pe Barna, exact așa a reacționat zilele astea! :) LoL!

Răspuns utilizator avertizat