| alexandrub a întrebat:

Referitor la OUG 13/2012 (cea cu cookie de pe site-uri) va rog sa imi spuneti de ce au unele site-uri afisat "Acest site foloseste cookie..."? Daca detin un site, sunt obligat sa pun asa ceva? Cine ma obliga si cine ce imi poate face?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prin OUG nr.13/2012 a fost modificata Legea nr.506/2004, privind prelucrarea datelor cu caracter personal si protectia vietii private in sectorul comunicatiilor electronice. Conform modificarilor toate site-urile, acolo unde se cer date personale, trebuie sa-si atentioneze utilizatorii ca acestea pot fi prelucrate in anumite scopuri. Unele date se transmit tocmai prin intermediul cookies-urilor si de aici acest anunt. Lipsa acestui anunt sau a aceluia privind prelucrarea datelor expune pe proprietarul site-ului la sanctiuni contraventionale. Numai bine!

| alexandrub explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles. Dar daca site-ul meu este.com cu continut in romana. Mai sunt obligat?

| Ioandelasal a răspuns (pentru alexandrub):

Am spus ca toate site-urile care cer si date personale, indiferent de unde sunt gazduite si de domeniu.