| Justme32 a întrebat:

Relaxarea măsurilor libera circulație: se deschid barurile în 2 săptămâni după 15 mai? Degeaba pot circula liber dacă mi-e cald, mi-e sete și vreau să beau în cafenele să contribui la economie consumând. Pe de altă parte barmanii se ocupă, lucrează în baruri și cum se dă drumul la libera circulație teoretic s-ar putea redeschide în 2 săptămâni după 15 mai/

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu s-a spus exact, o sa aflam atunci.

Bula
| Bula a răspuns:

Poti contribui si acum la economie, daca-ti cumperi 2-3 bagsuri de bere si cafea, cu care sa-ti omori setea in fundul curtii.
Probabil, la baruri vei putea merge daca au terasa exterioara, iar o ploaie buna de vara te va racori si mai mult. big grin

| Justme32 explică (pentru Bula):

Da, ploaie de vară fântână arteziană tot orașul

suntserios
| suntserios a răspuns:

Forate probabil nu se deschid. Principala relaxare va fi permiterea circulatiei individuale. Daca ti se pare ca e degeaba circulatia libera poti ramane in casa, nu e problema

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se deschid.

| Wr3nch a răspuns:

Degeaba teoretizam ce se intampla in 3 saptamani pentru ca masurile se vor lua in functie de mai multi factori. Klaus o fi mormait ceva de relaxare dar nu garanteaza nimeni ca asa va fi.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Ti-e cald, ti-e sete, te duci la o alimentara si iti iei o sticla de apa rece, tocmai scoasa din fridiger pentru tine.

| AlinMrs a răspuns:

Eu preconizez ca undeva la sfarsitul lunii Mai vor reduce din restrictii, in schimb cu toate ca daca se va intampla va fi o miscare progresiva si de lunga durata. Nu te astepta ca peste noapte sa se deschida cafenelele/ asta daca mai are ce sa se deschida. Vor fi retineri atat din parta furnizorului cat si consumatoruli. Pana nu se reduce semnificativ nr de infectii/decese, aparitia unu vaccin nu prea vad eu sa se imbunatateasca ceva. Cat despre economia tarii...probleme aveam noi inainte, acum cu o rata mare a somajului, companii intrate in insolventa, cresterea inflatiei si altele...nu stiu in ce masura o sa ajute faptul ca bei tu o limonada la o cafenea cu Giorgica/Giorgica Mai bine stai acasa, protejeaza-te si in felul asta scutesti sistemul sanitar de niste resurse.