| existential a întrebat:

Ridicarea restrictiilor care limiteaza dreptul la libera circulatie in tara - se vorbeste ceva despre asta? (malluri, institutii publice, magazine nealimentare)
Rata infectarii in Bucuresti e sub 5 acum.
Credeti ca se va reveni sau va ramane asa?

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dar de ce ai impresia ca e dreptul tau sa intri in magazinele alea?

Ce sa se vorbeasca?

Nu se vorbeste nimic, se va vorbi cand rata de vaccinare o sa creasca.

| Werrich a răspuns:

Constitutia Romaniei
Art. 34 – Dreptul la ocrotirea sănătăţii
(1) Dreptul la ocrotirea sănătăţii este garantat.
(2) Statul este obligat să ia măsuri pentru asigurarea igienei şi a sănătăţii publice.

| existential explică (pentru Werrich):

Situatia este mai complexa de atat.
Referitor la ce ai scris, este discutabil daca statul roman ocroteste sanatatea cetatenilor. Daca ai cunostinte in strainatate, probabil stii ca exista un protocol de tratament covid. Pacientii sunt tratati la timp, in formele usoare si medii, pentru a nu ajunge intr-o stare grava. In Ro acest lucru nu este posibil (exemplu - lipsa medicamente). Consecinta e faptul ca ajung in stare grava si mor persoanele care ar fi putut fi salvate cu medicatie. Mai mult, sunt state care ofera teste gratuite cetatenilor.

O consecinta a restrictiilor este exact ceea ce a scris user suntserios.
Omul incepe sa creada ca e firesc ca statul sa restranga drepturile unora, dupa bunul plac. Se scapa din vedere drepturile fundamentale ale omului, cu care se naste, cum sunt dreptul la libertate si munca.

| suntserios a răspuns (pentru existential):

Daca ai cunostinte in strainatate ai sa afli ca sunt tari unde nevaccinatii nu au voie deloc sa iasa din casa decat la munca. Si este vorba fix de tarile alea pentru care tu le lauzi ca ii trateaza cu medicamente care nu sunt in Romania.

Surpriza supriza. Nu exista un tratament standard pentru covid care sa dea rezultate magice. Asa ca momentant singura varianta e preventia prin vaccin. Si la noi si in Germania si in Austria si in Bulgaria. Asa ca explicatia ta complexa de sus nu are niciun argument valid.

Si da, este firesc ca statul sa restranga atentie, niste beneficii nu drepturi, pentru scopuri precum sanatatea publica.

| existential explică (pentru suntserios):

Nu are rost sa ma contrazic cu tine, pentru ca e vorba de drepturi fundamentale si traim in democratie. Poti sa le numesti oricum vrei (chiar beneficii), tot drepturi fundamentale vor ramane.

Prin ceea ce a facut statul pentru sanatatea cetatenilor nu a demonstrat ca le vrea binele. Poate urmaresti prea mult presa mainstream, care sta cu calusul in gura.

| suntserios a răspuns (pentru existential):

Mersul la mall nu e un drept fundamental. E simplu. Urmaresc presa mainstream. Restul nu au pic de credibilitate.

Statul a facut cat a putut. E drept trebuia sa restranga mult mai multe ca sa arate ca vroia binele.

| existential explică (pentru suntserios):

E multa cenzura in presa. Arafat a dat-o pe fata intr-o zi cand a zis "eu le-as taia microfoanele astora care vorbesc impotriva vaccinului".
Daca te uiti la invitati in unele emisiuni, e foarte clar ca ascund adevarul sau chiar mint. Iti dai seama dupa tonul vocii lor, dupa privire, dupa ezitare. Nu oricine poate sa minta si sa fie crezut. Sunt pusi sa joace un rol si nu toti se pricep.
Pandemia a creat circumstante ideale pentru ca unii sa fure, altii sa destabilizeze societatea. Sunt multe care ruleaza in spate.
Aceeasi cenzura li se impune si medicilor, dar unii au iesit sa vorbeasca totusi.

| suntserios a răspuns (pentru existential):

Si eu le as taia microfonul celor antivaccin. Pana acum nimeni nu a demostrat mizeriile pe care le au afirmat despre vaccin in presa pe care te lauzi tu ca nu e cenzurata.

| existential explică (pentru suntserios):

S-au spus multe aberatii despre vaccin, dar asta nu justifica incalcarea dreptului la libera exprimare. Oricine poate sa judece pentru el si sa respinga ce e aberant.
Cenzura, tacerea ascund lucruri urate in spate. Doar am fost in comunism si stim asta foarte bine. Nu exista o autoritate suprema care detine adevarul absolut, ca sa ai incredere oarba.

| suntserios a răspuns (pentru existential):

Confunzi grav dreptul la libera exprimare cu dreptul de a lansa stiri false si de a dezinforma.

| anonim_4396 a răspuns (pentru existential):

Pana la urma orice medicament are reactii adverse, iar noi, teoretic, prezumam faptul ca beneficiile intrec riscurile.

In ceea ce priveste drepturile omului, e foarte discutabil, fiind mai multe teorii. Totusi, se pare ca Europa -cel putin - a prevazut bine aceste posibilitati. Constitutiile prevad limitarea unor drepturi fundamentale, prin lege, iar Consiliul Europei are proceduri pentru acest lucru. In Romania pur si simplu se ajunge la limitarea unor drepturi prin acte administrative normative, ceea ce e dubios.

Privind tonul vocii si mimica corporala, nu functioneaza tocmai asa, dar iti spun eu ca nu denota nimic "ocult". Nu te lua dupa exemple de tipul House of Cards sau Blacklist; lucrurile nu stau asa niciodata, nu poate totul sa mearga bine.
Dar cum ai spus, e de evitat sa credem ca adevarul nostru este singurul adevar.

Răspuns utilizator avertizat
| alexandradlr a răspuns:

Posibil sa se revină dacă scade numărul de infectați ca nu ar mai avea sens sa le tina închise. Altfel bănuiesc ca o sa mai dea faliment ca am văzut ca cei de la Dedeman se plâng deja.