| alexRE a întrebat:

Romania este o tara pierduta voi ce credeti?
Mai avem sanse sa ne gasim si noi un loc undeva?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A inceput o Revolutie a constiintelor noastre.
Avem nevoie de competente, pasiune, in ce facem.
Trebuie sa spunem NU trecutului si prejudecatilor!
Eu militez pentru schimbarea cetatenilor tarii, dar TU?

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu stiu daca e pierduta, dar cu siguranta nu stie nimeni incotro se indreapta. Nu stiu daca este suficient sa schimbam premierul sau presedintele, probabil trebuie rasturnat intregul sistem si gasit altul mai eficient.
Ce ma surprinde este insa faptul ca romanii incep sa se simta vinovati pentru situatia in care am ajuns. Nu, nu suntem noi oamenii de rand vinovati, eu unul nu ma simt vinovat, pentru ca vad zilnic cine sunt cei care jefuiesc tara asta, vad zilnic unde se duc banii mei, vad zilnic capusele care ne sug sangele, insa puterea de decizie nu e la noi, ci tot la ei. Si imi vine sa sparg ecranul televizorului cand vad cu cat tupeu se arunca vina in spatele nostru. Dascalii sunt acuzati pentru rahatul in care a ajuns invatamantul, medicii sunt umiliti pentru colapsul sistemului sanitar, noi toti ceilalti suntem vinovati pentru ca existam. Dar nimeni nu ii intreaba pe dascali cum trebuie facuta reforma in educatie, medicii au salarii mai mici decat femeile de serviciu din companiile de stat, spitalele nu au bani de antibiotice, iar mai nou suntem acuzati voalat ca am trait prea bine inainte de criza.

| EUSIATIT a răspuns:

Suntem undeva in anii 1933 inainte re razboi. nu ne vom gasi drumul decit peste. 50 de ani sau poate mai mult

| Marcian a răspuns:

Nu suntem pierduti.Sigur,economia va fi aruncata cu 10 ani in urma, ceea ce este aproape de neconceput dar asta nu inseamna ca vine sfarsitul lumii(dacat daca aia cu 2012 au avut dreptate).

| luana1 a răspuns:

Ti-as da si eu fundita draga anonim:Revolutia Constiintelor Noastre! Romania suntem noi.

| ELD a răspuns:

In Romania visele si sperantele sunt interzise! eu una nu cred la noi nu exista oameni, daca existau mai progresam si noi.

| Brotacel a răspuns:

Buna!

Ai dreptate, este o tara pierduta. ce n-am da si noi sa fim ca Germania, Elvetia, Irlanda si toate cele. Sanse mai sunt, dar cu acesti conducatori, nu cred. Orice ar fi, eu sunt mandru ca sunt roman, deoarece asta e tara mea si mereu voi fi mandru de asta. Faptul ca "boierii" acestia ne strica totul, nu ma face sa imi schimb parerea. Asta e, poate isi va revine o data si o data.whistling...cand vor trai copiii nostri, nepotii, stranepotii... poate day dreaming

Pa, pa.

| Serendipity17 a răspuns:

Da, mereu este loc de mai bine...si a romania mai e mult locbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Slaba mai esti. Intodeauna va fi loc pentru mai rau.

| blonda1414 a răspuns:

Este pierduta daca nu o sa schimbam presedintele