| asperger3 a întrebat:

Credeți că sunt șanse să se schimbe ceva în bine la noi în țară sau e o cauză pierdută?

29 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Trebuie alt popor cu alta mentalitate, propun ca cateva milioane de bavarezi sa ocupe ardealul si banatul timp de un deceniu, acestia vor face cat o sa faca romanii intr-un miliard de ani

| Alfred0703 a răspuns (pentru RAY):

Selbst ich hatte es nicht besser sagen konnen!

| deadhoe a răspuns (pentru Alfred0703):

Nu esti mai cool ma pustiulete daca scrii in germana laughing

| Alfred0703 a răspuns (pentru deadhoe):

Mai "pustiule", eu i-am raspuns in germana, deoarece raspunsul lui are legatura cu germanii si din cate stiu si el stie germana, also komm damit k.lar, bittelaughing.

| deadhoe a răspuns (pentru Alfred0703):

Ce limba urata

| Alfred0703 a răspuns (pentru deadhoe):

Daca nu o vorbesti, nu inseamna ca e urata.

| RAY a răspuns (pentru deadhoe):

Nu e frumos sa vorbesti asa, toate limbile sunt frumoase

| Frank51 a răspuns:

Ce sa mai... Le dai mura in gura si tot nu fac nimic, cine e de vina? Solutia este sa iesim in strada, sa dam tot jos, dar si atunci or sa zica ca este lovitura de stat. Deci orice se intampla ei sunt acoperiti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

Păi și cine vine în loc

| Illuminati2016 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bunicu big grin

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai linistit ca exista oameni... nu ai vazut initiativa lui Mickey si a mai multora. Trebuie doar sa vrem.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

Păi să fie, dar cine-i votează? pe mine asta mă interesează

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum adica cine? Prietene, tu vrei schimbare dar nu vrei sa votezi? Tu o sa ii votezi, si cei care vor schimbare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

Am zis eu că vreau schimbare?
tu ai zis că te duci în stradă și îi dai jos.Și după ce faci? Surpriză pentru tine și pentru toți democrații de aici!:O ca să vină altcineva trebuie să fie votat. big grin

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Credeți că sunt șanse să se schimbe ceva..." Eu inteleg de aici ca vorbesti de schimbare.

Ti-am dat o solutie din punctul meu de vedere, daca nu o intelegi e problema ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

N-am întrebat eu.
Deci soluția ta e să te duci în stradă să-i dai pe aștia jos, apoi să se facă alegeri și să câștige tot ei?(toate sondajele zic că tot ei ar câștiga)

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

O cauza pierduta cat timp exista biserica.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Este problema de educatie la noi. In primul rand ne lipsesc cei 7 ani de acasa si in al II-lea rand prea putini romani au studii facute pe bune. Si aia putini pleaca pe capete. Rezultatul? Ramanem o tara de semianalfabeti cu tupeu pana la cer si creierul cat o nuca. Ce naiba sa schimbe cei ramasi in bine? Astia care au pus mana pe putere inca dupa revolutie vor lasa tara mostenire odraslelor lor care nu au ridicat un ac de jos, habar n-au cum ii cheama, trebuie sa se uite in buletin. Niste beizadele care nu au muncit o zi. Eu chiar o sa ma distrez, o sa ma uit spargand seminte si band nechezol d-ala de-i zice bere.

| AC4S4 a răspuns:

Da, dacă cetățenii vor face ce este normal în democrație, să voteze.
Momentan, prezența medie la vot este de 51%. În Germania, spre comparație, este peste 80%.
La vot nu se iese, dar la protestele #Rezist e plin, mi se pare ipocrizie.
Vrem schimbare, mergem la vot. Nu vrem, stăm acasă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

Unde e prezența medie 51%? A fost 39 ultima oară.
Poate dacă faci o medie pe toată perioada post-decembristă, cu alea din anii 90. laughing)

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, ma mir si eu ca e asa mare.
Probabil primele alegeri de dupa revolutie au o prezenta mai mare.
http://www.electionguide.org/countries/id/178/
Foarte util pentru a vedea prezenta la vot la fiecare tara.

| AC4S4 a răspuns:

Da... sigur economia Romaniei e afectata de faptul ca mai multi oameni merg intr-o incapere de cateva ori pe saptamana.

| PumpkinDoll a răspuns:

Sa cada un asteroid si sa faca toata Romania vraiste.Asta ar schimba-o in bine.

| Thecurious a răspuns:

Din cate am auzit, multi isi pun sperante in cei care studiaza in strainatate.
Tot ce ramane sunt niste discutii, mai curand conversatii cu apropiatii, caci majoritatea romanilor se ocupa de nimicuri. Asta-i viata.

| Nevroza a răspuns:

Trebuie dictatura altfel pa!

| Gaby212 a răspuns:

Lucrurile nu se prea mai pot schimba in situatia de fata decat printr-o lovitura de stat in care sa fie readusa la putere monarhia.
In caz contrar, ungurii si rusii isi vor face de cap prin tara asta.Deja Transilvania a inceput sa dea semne...Or sa ne imparta la tortul de nunta.

| vjr1979 a răspuns:

Sanse foarte slabe. Politicienii sunt cei care sunt (sau au fost) iar societatea in ansamblu s-a degradat. Oameni care mai pot schimba ceva sunt foarte putini, s-ar lupta cu morile de vant.

| MMFlorin a răspuns:

Niciodata nu e o cauza pierduta. Eu unul cred ca mereu se poate schimba ceva in bine sau in mai rau. Totul depinde de noi, adica de fiecare cetatean in parte si despre cum ne raportam la chestiunea asta. Daca vrem sa schimbam ceva in bine, automat, trebuie sa schimbam ceva in bine sau macar sa incercam asta la noi. Cred ca in tara noastra o problema majora e lipsa de empatie si unitate. Ar trebui sa fim mai uniti si sa nu mai mergem dupa proverbul : "sa moara si capra vecinului." Si asta pe langa toate gunoaiele pe care le ingurgitam; daca romanul ar alege sa citeasca o carte, in loc sa stea in pat intins si sa se uite pe Kanal-D, probabil s-ar schimba usor-usor unele lucruri. Sigur, ar fi multe altele de zis. Insa un lucru e clar: trebuie sa fim dispusi la sacrificii, ca sa iesim din noroiul in care ne-am afundat tot noi. Pace!

| andreeam1mm1m1mm1 a răspuns:

Trebuie schimbati politicietihappy