| IDoNotKnow a întrebat:

Romania este tara noastra.Nu multe tari sunt ca Romania. Avem peisaje minunate,lucruri demne de apreciat ca berea buna,femeile frumoase,muzica senzationala...Voi de ce nu iubiti tara asta? Este tara voastra natala si ar trebui sa fiti mandri ca va curge prin vene sange romanesc.Dar spuneti-mi si mie,cu ce e de vina tara asta ca voi v-ati saturat de ea, ca o poluati si va bateti joc de cei din jur?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Gresesti prin generalizare. Nu cred ca sunt chiar foarte multi care nu-si iubesc tara. Nu te lua dupa faptul ca, generalizand ca si tine, unii invinuiesc Romania pentru faptele unor compatrioti sau compatrihoti, desi nu patria este de vina. Numai bine!

regis
| regis a răspuns:

De ce nu ne iubim tara? De obicei pentru ca este locuita...

| Dandanache a răspuns:

Daca lucrurile de apreciat pe care le enumeri tu sunt "berea buna, femeile frumoase, muzica senzationala", inseamna ca stii prea putin despre tara. Username-ul ti se potriveste de minune, postura de portdrapel al patriotismului deloc.

| IDoNotKnow explică (pentru Dandanache):

Cine esti tu si cu ce drept vii sa comentezi asupra lucrurilor pe care le numar? Voiam sa scriu si un etc, dar am uitat xD.

| Dandanache a răspuns (pentru IDoNotKnow):

Se numeste libertate de expresie. Se contureaza, in cazul de fata, in dreptul utilizatorului acestui site de a raspunde la intrebarile pe care alti utilizatori le pun, si de a sublinia situatia, atunci cand intrebarile sunt gresite, tendetioase, neclare, agramate etc. Cand valorile pe care le enumeri sunt luate dintr-o reclama Ursus, nu te mai ajuta niciun etcetera. Mai cresti, mai invata, descopera Romania, si apoi te asteptam sa ne povestesti despre ea.

| IDoNotKnow explică (pentru Dandanache):

Da,sunt de acord, dar daca te uiti in jur, sunt numai tampiti care omoara oameni nevinovati, poilitisti care aresteaza pe toata lumea care le iese in cale, si multe altele...E o nebunie! Cum poti sa traiesti intr-o tara din asta?straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tara este frumoasa, oamenii sunt buni, insa din pacate sunt manipulati cu foarte mare usurinta, dar ma gandesc ca pana la urma asa este peste tot. se merge pe sistemul "e bine si-asa" si nu se incearca mai mult. in cazul unei tari cum este Romania se poate cu mult mai mult.Pacat!

Răspuns utilizator avertizat
| gicaputinica a răspuns:

Sa fim seriosi!
Cand te nasti nu poti sa-ti alegi rudele, vecinii si tara.
Mai tarziu, mai poti schimba cate ceva...

| IDoNotKnow explică (pentru gicaputinica):

A zis cineva ceva aici de familie? Nu.Si nu conteaza in ce tara te nasti, conteaza sa o iubesti.Mai ales Romania, fiindca e de nepretuit aceasta tara!

| Serenade a răspuns:

Sunt cam vreo 30 de tari pe care le-am vazut eu pana acum mai frumoase(ca natura) decat Romania.
Nu imi iubesc tara dar nici nu o urasc, doar pe majoritatea compatriotilor mei ii dispretuiesc.

| IDoNotKnow explică (pentru Serenade):

Dar de ce? E vina lor pentru cine conduce tara aceasta? Sau fiindca ti-ai facut dusmani?

| Serenade a răspuns (pentru IDoNotKnow):

Dar de ce sa dam vina tot timpul pe politicieni? Atata timp cat compatriotii mei sunt niste oi proaste, care la fiecare abuz pleaca capul si injura, merita sa urle in chinuri zi si noapte.