| AlexDorinel a întrebat:

Rromii sunt jumate romani jumate indieni?

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Toți strămoșii noștri au placat din India, de aia se numesc limbi indo europene, cele latine si germanice

https://ro.wikipedia.org/wiki/Limbi_indo-europene

| Zuzu1991 a răspuns:

Dap, SI ROMANII LA FEL
populatia "indigena" inainte de cucerirea romana a fost formata din migratii indo-asiatice

nu ai vazut niciodata un roman get-beget poreclit "chinezul" pentru ca arata ca un asiatic?!?

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Sunt ființe vii, sunt oameni, la fel ca tine.

| Cretinul112 a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Nu.

| sergiusergiu123 a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Https://pasteboard.co/Kgr8kLu.png

Românul adevărat nu va considera NICIODATĂ ciorile ăstea ca fiind oameni.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru sergiusergiu123):

Nu există pădure fără uscături.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt de origine indiana dar au cetățenie romana.

| isemilia a răspuns:

Nu. E adevarat ca la inceput ei au venit din India, insa asta a fost acum mult timp. Avand in vedere ca majoritatea se nasc in Romania, ei sunt romani.

Ps. Niciun popor nu e exact si nu poti generaliza, nu e ca si cum toti rromi is X% romani, Y% indieni sau ce mai vrei.

| tudorvolcano a răspuns:

Într-un fel, sunt pe jumătate români.
ADN-ul balcanic care este în ei, de 20-40%, este ADN care se găsește la români.

ADN din India, un țigan pur poate avea maxim 60-70%, dar de obicei e mai degrabă 40-50%, iar indienii înșiși au de obicei la fel, doar 40-50% ADN indian.

Țiganii, pe vremuri, au fost robi în Țările Române.
Deoarece au fost în robie foarte mult timp, cuvântul țigan devenise sinonim cu rob (au mai fost în Moldova și robi tătari, dar aceștia erau mai puțini).
Robii, spre deosebire de sclavi, nu erau proprietate privată, ci erau fie proprietate domnească, fie proprietatea mănăstirilor, sau mai rar, proprietatea boierilor, dar de obicei boierii foloseau iobagi, care de obicei erau fie români, fie unguri.
Încetul cu încetul, țiganii au fost eliberați din robie, și s-au organizat în slobozii (de unde multe sate și orășele numite Slobozia), și cei care au fost eliberați, deși au păstrat tradițiile țigănești, s-au amestecat cu timpul și cu românii. Cu timpul, acești țigani s-au încuscrit și cu cei care fuseseră eliberați mai pe urmă, și la final s-a ajuns la faptul că aproape toți țiganii au sânge de român în ei.
S-a mai vorbit și de violuri de către români împotriva femeilor de etnie rromă, dar aceasta cred că ar fi un subiect prea controversat să fie discutat, deoarece nici românii nu ar putea să se împace cu faptul că strămoșii lor ar fi fost în parte violatori, nici țiganii nu ar putea accepta că o parte din strămoșii lor au fost concepuți prin viol.

| Cretinul112 a răspuns:

Doar indieni.

| Cretinul112 a răspuns:

Și se numesc țigani.

| sunmetal11 a răspuns:

Rromii provin din India,ei au doar cetatenie romana,pentru ca aici s-au nascut si aici traiesc! ei nu au nicio legatura de sange cu romanii! rromi gasesti in toate tarile balcanice si in Ungaria,Spania,Italia,Cehia, Slovacia, Polonia, Rusia, Ucraina...India!

| S417 a răspuns:

Rromi sunt 100% indieni. De s-ar naste un nou Hitler...

Răspuns utilizator avertizat
| S417 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Sergiusergiu123 nu e rasist? Sau cu el esti de acord? Si de cand e ilegal rasismul pe net? Cine te-a mintit ca e ilegal? Cati ani ai?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru S417):

Ilegal, poate ca nu e, dar asta e numai daca vorbim de legile tarii, pe un site ca asta, adminii fac regulile, iar una dintre ele e RASISMUL E INTERZIS
si, esti asa de dragut cand vezi paiul din ochiul lui sergiu' ala, ca sa ignori barna din ochiul tau

| ionescuvasile007 a răspuns:

Rromii nu is romani, da-i in organul meu genital masculin de reporoducere.