| AlexDorinel a întrebat:

Rusii au provocat o criza energetica uriașă în Europa ingropand oamenii cu facturi uriașe iar fabricile se închid pe capete.

Nato nu face nimic? Europa va întra în criza și rusii vor intra peste noi.

Voi ce părere aveți?

14 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu rusii au provocat criza energetica. Rusia nu poate hotari de una singura pretul gazelor si petrolului, pentru ca exista mult mai multe tari care produc gaze si petrol, iar astea pot fi transportate pe nave petroliere si de gaz lichefiat si redistribuite in UE din Olanda.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru AlexDorinel):

Daca ar fi mai rentabil ca UE sa cumpere gaze din Arabia Saudita sau din alte tari, ar face-o, n-ar mai sta mult pe ganduri. Dar nici aia nu sunt prosti sa le vanda prea ieftin.

| Mosotti a răspuns:

Rusii au doar 30 % din piata gazului in UE, restul 70 % din furnizori de ce au scumpit?! Tu asta sa-mi zici mie. Ca altfel ar fi fost scump doar gazu rusesc, iar celalalt nu, insa nu e asa.
Uite Portugalia, Anglia unde rusii nu dau gaz, tot foarte scump e gazul si acolo.

Nu rusii au facut asta, am mai explicat, nu vor intra rusii deloc peste noi.
Nato face ceva daca cineva ne ataca militar, nu altfel, nu are atributii in afara domeniului militar chiar daca rusia ar fi provocat criza.

Criza putea fi provocata de SUA care are interes sa distruga pilonul UE adica Germania prin ingreunarea industriei, pentru ca UE e un concurent economic pentru SUA, iar sua vrea sa scape de el.
Asa cum de fapt si Anglia vrea sa scape de UE, ca sa-si faca ea comuniunea ei.
Si criza ar fi fost provocata simplu, au disparut in mod special unii furnizori ca sa scada oferta, si atunci pretul o ia in sus, au liberizat pretul, si ala cu mai multi bani face pretu.

Sau varianta doi este ca s-a scumpit pur si simplu ca sa faca unii si mai mari averi adica aia care dau gazul.

Rusii si-au respectat contractele si au dat gazul la pretul din contract, iar daca vrei in plus, aia e, se da la pretul pietei, doar nu o fi bou sa-ti dea la pretul vechi daca astia s-au jucat cu preturile.

| gabicoo a răspuns:

Dorinele! Fii bărbat și atacă-i tu primul pe ruși!
Te faci kamikaze, îi lovești unde îi doare mai tare, îi faci să plângă și să stea cuminți 10-15 ani!
Noi te vom declara erou național, îți vom ridica statuie, iar poeții de vor slăvi în ode închinate ție!

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Te pictăm și în Catedrala mântuirii neamului dacă vrei! Numai să scăpăm de tine de pe TPU!

| Feri5 a răspuns (pentru gabicoo):

Catedrala umilirii neamului laughing

Răspuns utilizator avertizat
| IonutSiAtat92 a răspuns:

Oricum padurile sunt deja taiete de Austrieci.

| NunuNini a răspuns (pentru IonutSiAtat92):

Baieti destepti. Ne-au prostit pe noi (ca si americanii care ne-au luat gazele) si nu depind de rusi.

| IonutSiAtat92 a răspuns (pentru NunuNini):

Pai iti spun eu pe ce premiza au mers.Pe frica si amenintari.Sunt convins de asta 100%. Daca nu ne dai aia venim peste voi si va omoram.Garantez asta sau mai este varianta, sunt un tradator de neam si patrie si pentru bani o vand si pe mama.

| NunuNini a răspuns (pentru IonutSiAtat92):

Nu a amenintat nimeni cu nimic. Suntem noi lacomi: castig rapid si usor. Fiecare mai spune: nu sunt padurile mele, sunt ale Statului. Mda, numai ca ce este al Statului, este al nostru, al tuturor.
Mai observi un lucru? Plantam... voluntar. Ca sa aiba altii ce taia in viitor. Gratis pentru ei. Cu investitia si munca noastra.
Prostia romaneasca nu are leac. Se transmite genetic.

| IonutSiAtat92 a răspuns (pentru NunuNini):

Eu sunt de parere ca daca mergi la revolta cu o pancarda in man esti un dobitoc.Niciodata nu vom rezolva asa problemele.Trebuie sa ne unim sa mergem peste ei si sa-i anihilam.Eu alta cale nu cunosc.Si stau si ma intreb, cum mama naibii e posibil sa ne lasam condusi ce astia, calcati in picioare si umiliti.

| Mattteii331 a răspuns:

Dorinele iar n-ai inteles nimic.
La cate materii ai ramas corigent si anul asta?