| anonim_4396 a întrebat:

S-a dat cumva lege că cine nu plătește impozitul pe locuință sau teren până la un anumit termen, să primească somație cu executare silită?
Întreb asta, deoarece o cunoștință a primit azi un plic cu înștiințare din partea Primăriei unde i se cere să plătească impozitul pe locuință.
Avea termen până la sfârșitul lui Martie dar nu îl plătise iar azi i-a veniț somație.
Inainte știu că dacă nu plăteai, nu primeai nici o înștiințare, doar că suma se acumula.

Răspuns Câştigător
| mi25 a răspuns:

Nu este somatie cu executare silita, daca nu a platit impozitul in ultimul an. Este somatie de plata cu instiintarea ca daca nu va plati impozitul se va recurge a executare silita, decizia de impunere fiind titlu executoriu.
Fiecare organ fiscal are libertatea de a soma si a angaja executarea silita daca impozitele neplatite intra in debit intarziat. De regula pana laa a doua data de plata - luna septembrie - se trimite doar somatie, ca apoi se poate recurge la executare silita. Unele primarii lasa pana in al 5-lea an, adaugand penalizarile de 0, 50% pe zi.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legi exista de mult timp, in prezent este vorba de Codul fiscal (prevede termenele de plata la toate impozitele) si Codul de procedura fiscala care prevede masurile ce se iau, inclusiv executarea silita, impotriva celor care nu platesc la termenele stabilite.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

De câți ani nu a mai plătit impozitul? Dacă nu ma insel, cred că după 5 ani, primesti acasă instiintare, iar la suma restantă se adauga penalizari serioase! Câteva sute de lei...

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cum e formulata aia? Posibil sa fie o decizie de impunere, care nu e totuna cu somatia. In alta ordine de idei, sa plateasca frumos pe ghiseul.ro. Minima bataie de cap, problema rezolvata in cateva minute.