| eXtreme21 a întrebat:

Sa zicem ca ma prinde controlorul in tramvai fara cartela. Ca sa-mi dea amenda ii trebuie buletinul meu? si daca ii spun ca nu il am la mine si ii dau un nume si o adresa falsa? poti scapa de amenda in felul asta?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ii spui ca nu il ai la tine are dreptul (si o va face) sa cheme politia si sa te duca la sectie, unde vei sta pana esti identificat (dupa registrul starii civile daa esti adult, de parinti/tutori daca esti minor). Daca iti dai o identitate falsa si esti prins, este fapta penala si tu sau parintii tai (in functie de varsta ta) veti primi cel putin o amenda penala (sau o condamnare cu suspendare) si veti avea cazier infractional ulterior. Nu e deloc de joaca cu asta, poti ajunge linistit sa-ti distrugi viata si familia asa, puscaria nu e o gluma.

| adyzone a răspuns (pentru Brigaela):

Exagerezi. Dacanu isi da buletinul are dreptul sa cheme politia sau jandarmeria, dar daca nu te asteapta la prima statie se poate da jos si pleca fara nici o problema, controlorul nu are dreptul sa te atinga. Iar daca da date false o sa fie verificat si daca nu or sa fie bune o sa fie nevoit sa le dea pe cele bune. Risca o amenda pentru refuz de legitimare pe langa suprataxa, nu amenzi penale si puscarie, din fericire nu am ajuns in stadiul asta.

| Brigaela a răspuns (pentru adyzone):

Stai linistit, tocmai am intalnit un pusti de 13 ani pentru care parintii au primit o amenda penala fiindca baiatul si-a dat o identitate falsa. iar tatal si-a pierdut si locul de munca care era incompatibil cu cazierul.
Si chiar aici, pe TPU, in urma cu cateva saptamani, un baiat de 17 ani zicea ca e urmarit penal pentru exact aceeasi chestie in acelasi context si intreba care este cea mai grava pedeapsa care i se poate aplica, fiindca procurorul ii prezentase inclusiv posibilitatea cazarii intr-un penitenciar de minori. faptul ca tu nu ai intalnit persoane care sunt urmarite penal pentru identitate falsa, inseamna doar ca esti incomplet informat, nu ca ele nu exista.
Plus ca nu cred ca un om normal la minte ar comite o infractiune dupa ce stie ca e infractiune, numai ca sa evite o amenda contraventionala. Trebuie sa fii cel putin idiot ca pentru un bilet de 2 lei sa devii infractor (chiar nepedepsit)

| Sn4k3 a răspuns:

Asa fac eu cu politia cand trebuie sa iau o amenda laughing, dar nu cred ca e in regula sa faci asa in tramvai pentru ca se poate intampla ce a zis Brigaela. Bafta!

| biencutza123456 a răspuns:

Foarte tare astalaughing. Parerea mea:lasa smecheriile si cumpara-ti cartela de tramvailaughing

| sorinoctavian a răspuns:

Scapi Fara a preda actele, si nu te... intreaba numele s-au adresa, dar sa da la tine de obicei sa-i platesti 50 lei pe loc amenda...dar nu ai bani.deci nimic scapi...pleci si gata..http://sorin-octavian-lifeblog.blogspot.ro/?m=1