| andrei1121 a întrebat:

Sall, am o intrebare si vreau sa raspundeti serios
E legal sa fumez tigari daca nu am 18 ani impliniti? dupa cum scrie pe pachetele de tigari e interzis vanzarea nu consumu, cum este la alchol

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In mod normal un comerciant nu ar trebui sa vanda tigari unui minor dar pentru un ban in plus, ai nostri fac asta. E legal sa fumezi chiar si daca ai mai putin de 18 ani. Daca trece un politist pe langa tine si tu esti cu tigara in gura, nici macar nu are dreptul sa se atinga de tine. Succes

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu e legal, teoretic poti fi saltat de garda pentru asta, e tot una cu alcoolul cand vine vorba de minori. Practic nu-si bate nimeni capul, in afara de unii profi. E mai mult prostie decat ilegalitate, iar prostia nu se pedepseste, se plateste.

| andrei1121 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Poti sa imi arati legea unde scrie asta?

| Maioru a răspuns:

Pe pachetul de tigari si pe sticlele de alcool scrie:Interzis consumul si vanzarea produselor persoanelor care nu au implinit 18 ani.Deci este interzis si consumul si vanzarea.

| andrei1121 explică (pentru Maioru):

Asta scrie doar la acool cu consumu, pe pachet scrie fabricat in ue... 20 de tigarete cu filtru, este interzis vanzarea catre minori (nu scrie consumu)

| Lora12319 a răspuns:

Eu fumez din clasa a 5 si pe drum si oricunde, a trecut de multe ori politia pe langa mine si nu mi-a zis nimic. Deci stai calm happy

| CataCatalin96 a răspuns:

Nu e ilegal..si daca ar fi, cine crezi ca ar respecta. oricum sunt foarte multi minori care fumeaza