| Scarabeul a întrebat:

Vreau raspunsuri serioase, de ce lumea fumeaza daca sunt constienti ca nu sunt bune in nici un punct de vedere? Si dc scrie pe pachetele de tigari avertisemnte de ex"Fumatul poate sa ucida" s.a.t.c asta nu ar insemna ca lumea sa numai cumpere tigari si sa dea faliment magazinele care vand tigari?

5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Sa ti spun eu ceva...din partea celor care fumeaza [inclusiv eu]poate sa scrie pe pachet orice sau sa puna cea mai oribila poza pentru ca daca nu vor sa se lase...nu se lasa cu toate ca sunt constienti cat de daunator este.

| UndergroundFolklore a răspuns:

Oamenii fumeaza pentru ca nu vor cu adevarat sa se lase.Nu ca nu pot.
Si mesajele alea de pe tigari sunt puse pentru ca asa e legea.Trebuie sa informeze consumatorul de partile negative ale produsului.

| TotiVorbescSinguri a răspuns:

Tigara te calmeaza (uneori sau cel putin pe mine), altii fumeaza pentru ca li se pare. cool.
Treaba cu avertismentele n.am inteles-o nici eu, probabil tigarile sunt fabricate in strainatate si astia de la noi pun chestiile alea pe pachete. Oricum nu are nici o logica.

| figure a răspuns:

Daca oamenii s-ar comporta ca niste roboti care si-ar urma interesul, in tot ceea ce fac...
Conceptul de fast food ar disparea...
Coca Cola ar disparea...
Tigarile si drogurile ar disparea...
Mare parte din boli ar disparea aproape total...
Oamenii ar fi prosperi si fericiti...
Obezitatea ar disparea aproape total...

Crede-ma, sunt lucruri mult mai rele decat tigarile, pe care oamenii le fac zi de zi.

Un exemplu ar fi sa iti traiesti viata guvernat de "frici" irationale si ezitari.

Oamenii nu sunt roboti. Marea majoritate nu sunt nici macar constienti de ceea ce fac cu vietile lor!

| BellaBlack a răspuns:

Tigara este unul din miile de produse nesanatoase.
Poate tu nu fumezi, dar poate bei cola, mananci chips-uri, fast food etc. orice e ambalat e nesanatos. Pana si mancare gatita acasa
Si atunci...de ce toate astea?
Raspunsul...Money
Money=Power
Power=Just makes you feel good

Au reusit sa ne faca dependenti de multe lucruri pentru dependenta lor de lux. putere etc