| maryneldanyel a întrebat:

Sall. Am vreo 17 ani si de curand am primit o amenda de 1mil si vreau sa stiu daca se pune la cazier, adica cand o sa fac scoala de soferi o sa fie vreo problema daca nu platesc amenda?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Desi nu spui banuiesc ca este vorba de o amenda pentru o contraventie si aceasta nu se trece in cazierul judiciar, in acest cazier se trec doar pedepsele penale.

2 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

O sa ai probleme conform noului cod civil(din cate stiu). Pana nu achiti amenzile referitoare la greseli de condus, asta a ta nu se pune.(presupun ca nu ai condus fara carnet). Daca e pe alte planuri nu are nici o treaba, nu o sa ai probleme.

| JohnnyBi a răspuns (pentru oprescudorin11):

Pentru condus fara permis nu primesti amenda de 1 milion. daca scapi doar cu amenda penala e de la 2000 ron in sus, nu 100.