| Razvy2922 a întrebat:

Sall, pot conduce cu categoria a2 un kymco grand dink 250? Si de ce acte, sau ce trebuie sa fac ca sa il inmatriculez? Trebuie sa il duc si la rar?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vezi daca se incadreaza caracteristicile tehnice in categoria A2, citez:
"c) categoria A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0, 2 kW/kg şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;"
Greutatea nu trebuie sa depaseasca 175 kg.
Trebuie sa ai contractul de vanzare-cumparare, ITP(daca nu este nou), RCA, impozitul anual platit si dupa ce ai toate acestea te duci la Serviciul de inmatriculari.

| Razvy2922 explică (pentru Ioandelasal):

Dar trebuie sa duc si motorul sau ajunge doar sa duc hartiile?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Razvy2922):

La inmatriculare duci doar actele.

| Razvy2922 explică (pentru Ioandelasal):

Dar la RAR? trebuie sa duc si motocicleta?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Razvy2922):

Bineinteles ca trebuie sa o duci, altfel cum vrei sa-i faca ITP (inspectie tehnica periodica). Nu trebuie sa o duci daca este noua (tu esti primul cumparator).

5 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Da,poti daca are sub 35 KW. Daca are CIV ii faci itp la RAR.