| MrYoo00 a întrebat:

Astazi cand am venit de la scoala bunica era trista si mi-a spus ca au venit doi politisti la usa si au intrebat de tata. Au lasat un dosar penal scrie sus acolo in care spune ca este Faptuitor pentru Art. 305 din C.P. M-am interesat de asta si zice de ABANDON DE FAMILIE. Am mai citit ce zice acolo si arata ca daca parintii sunt divortati si copilul este la mama sotul trebuie sa plateasca o pensie de intretinere de 770 lei. Dar tata nu este divortat si ce naiba e cu asta atunci pana la urma? Daca ma puteti ajuta lasati un comment! Multumesc!

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Au lasat dosar penal?
Poate o citatie, sa se prezinte pentru a fi audiat intr-un dosar penal.
Daca este adevarat ce spui, ca parintii sunt impreuna, atunci inseamna ca s-a comis o greseala de citare si tatal tau nu va avea nici o problema. Sa se duca la data si ora din citatie si sa explice situatia.
Ma mira situatia, pentru abandonul de familie se intocmeste dosar penal doar la plangerea prealabila a persoanei vatamate, aceasta putand fi mama ta sau chiar tu, daca ai avea peste 18 ani.

| MrYoo00 explică (pentru Ioandelasal):

Titlul acelei foi este intr-adevar ''Citatie'' dar sus scrie dosar penal si un numar nu stiu ce a scris el acolo cu pixul...

| Ioandelasal a răspuns (pentru MrYoo00):

Si unde este citat tatal tau, la politie, parchet sau judecatorie?

| MrYoo00 explică (pentru Ioandelasal):

S-a rezolvat pana la urma.A fost acolo si totul a fost o amenda de la condus.Dar si aici este o problema totusi.Amenda aceea este de prin vara trecuta august parca... Tata a platit-o dar au venit tocmai acum spunand ca nu este platita.A cautat prin casa acea amenda dar nu a gasit-o nici cum si ori o va plati din nou ori pana la urma il va cauta acolo nu stiu cum a zis in calculator parca sau asa ceva.

| Ioandelasal a răspuns (pentru MrYoo00):

Daca a platit-o trebuie sa fi primit o chitanta si exista un exemplar acolo unde a platit-o si se inregistreaza plata si pe calculator.

| Neagu_Fanica_1980 a răspuns:

Copile, intreaba-ti bunica daca ce scrie, este adevarat.Sa nu afli, abia acum, un adevar crud. Poate nu este asa, dar oricum cineva major trebuie sa se prezinte, banuiesc ca la Tribunal si nu la Politie.Mai pune pe cineva sa-ti citeasca si sa-ti explice. Poate este o greseala. Sa ai noroc si tatal tau sa nu te fi parasit.

| georgedanielc a răspuns:

Nu cred ca se lasa un dosar penal, deci..este o instiintare, se poate ca mama ta sa fi cerut in instanta ca tatal sa plateasca pensie alimentara pentru tine, dar asta este o speculatie

| Tibberiw a răspuns:

Probabil s-a comis vreo greaseala daca tu zici ca parintii tai sunt inca impreuna.

| ElleChrist a răspuns:

Poate ca daca nu sint problemele enumerate mai jos, el ar fi avut inainte o alta familie/amanta? e cam absurd, dar posibil...