| TNTStelutza a întrebat:

Parintii mei au divortat, tatal meu a fost dat la abandon, eu doresc sa imi schimb numele de familie dar nu am 18 ani. Am inteles ca chiar daca ei sunt divortati am nevoie de acceptul tatalui meu pentru a imi schimba numele de familie cu al mamei, acesta nu este dispus sa mi-l deie. Tot de pe internet am aflat ca singura exceptie ar fi daca acesta ar fi decazut din drepturile parintesti. Interbarea mea vine acum: Daca tatal meu a fost dat la abandon de copii, acesta este si decazut din drepturile parintesti?

Mentionez ca trimite pensie alimentara.

Răspuns Câştigător
| jadir a răspuns:

Nu,doar daca judecatorul cere asa ceva si asta numa in cazurile foarte grave cum ar fi :tata a facut un copil cu fica care este minora etc.Sa nu confunzi abandonu de familie cu decaderea drepturilor sunt 2 lucruri diferite.Tu fiind minora nu poti cere schimbarea numelui doar dupa 18 cand va trebui sa explici bine care este motivul pentru care ati vrei numele schimbat sau dupa casatorie.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu esti foarte clara cu "a fost dat la abandon de copii". Cred ca vrei sa spui ca a fost cercetat penal pentru infractiunea de abandon de familie, asta pentru ca nu a platit regulat pensia alimentara. Chiar daca ar fi fost condamnat pentru abandon de familie tot nu este decazut din drepturile parintesti, pentru a fi decazut trebuie sa existe o hotarare judecatoreasca de decadere. Ori, daca acum trimite pensia alimentara, poate nici macar nu a fost condamnat pentru abandon de familie. In concluzie sigur nu este decazut din drepturile parintesti. Numai bine!

| micutsa19 a răspuns:

Probabil iti trimite pensia ca vrea si el sa contribuie cat de cat la cresterea ta dar odata ce a fost dat la abandon eutomat este decazut din drepturile parintesti deoarece el te'a abandonat totusi sa nu te complici prea tare mai stai cu numele acela pana faci 18 ani doar nu te da nimeni afara din casa pentru asta...

| IM5 a răspuns:

Pai cam da