| Catana_Alex_1998 a întrebat:

Azi am primit o amenda de la rovineta, am platit rovineta in ziua in care am circulat cu masina, dar, proasta aia de la peco a scris in loc de 32 a scris 23 la numar si azi am primit amenda. Am si chitanta de cand am platit rovineta... Se mai poate face ceva sa nu platesc amenda( aproape 800 lei)? Dau funda pentru ajutor!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca te-au amendat incorect poti face o plangere contraventionala la judecatoria domiciliului tau, in termen de 15 zile.
Nu spui ce masina ai condus, pentru autoturisme amenda este de la 250 lei la 500 lei, conform OG 15/2002, cu md. si compl. ulterioare.

Bula
| Bula a răspuns:

Depune o contestatie la amenda la emitent (politia?), in care sa explici greseala, anexand chitanta platita (in copie). Originalul chitantei pastreaza-l la tine pentru eventualitatea daca trebuie sa depui contestatia in justitie, dar poate ti se va cere sa-l prezinti si pentru validarea copiei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se poate contesta ca atunci cand ai facut plata s-a trecut si seria de sasiu nu doar nr de inmatriculare... deci dovada ai

| SpikeSpigel a răspuns:

Nu prea ai ce face. decat sa platesti amenda, nu ai cum sa dovedesti in nici un fel ca nu ai platit rovineta pentru un semn de inmatriculare cu 23 in loc de 32. Degeaba ai chitanta, pentru ca cei de la politie pot spune ca ti am dat eu masina ma sa ii faci tu rovineta. si na. intelegi tu. nu prea ai cum.

| Catana_Alex_1998 explică:

Am fost plecat cu ea prin luna Noiembrie si amenda a venit ieri...