| bogdanz04 a întrebat:

Sall TPU, e interzis prin lege sau de profesori telefoanele mobile in scoala? Acum sa fim seriosi...ai voie cu tableta si n-ai voie cu telefon? straight face Mi se pare un pic absurd.Voi ce parere aveti?

15 răspunsuri:
| DarkOrbitMoon a răspuns:

Nu ai voie sa te joci cu telefonul in ora, nu la scoala.

| AlexanderAdrian a răspuns:

De unde pana unde n-ai voie cu telefonul mobil in scoala? cine a spus tampenia asta? Telefonul e absolut necesar in caz de urgenta si lasand la o parte modul in care unii il folosesc, telefonul se poate dovedi de un real folos in orice moment. Nu exista sa-ti interzica nimeni sa iei telefonul mobil cu tine la scoala. E absurd.

| bogdanz04 explică (pentru AlexanderAdrian):

Asta zic si eu...dar cu cine sa te intelegi ca profii acum doua zile mi l-au confiscat si azi mi l-au adus dar m-au pus sa dau declaratie care din cate mi-au spus ai mei e egala cu 0 fiindca sunt minor.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru bogdanz04):

In ora pune-l pe silent ca sa nu deranjezi ora, daca profii ti-l confisca sunt obligati sa ti-l returneze la finalul orei. Sub nici o forma nu au voie sa-l confiste mai mult altfel parintii au dreptul sa faca plangere la politie si la inspectorat.

Repet mai ales un minor se poate afla in conditii dificile si sa aiba nevoie urgenta ba chiar sa-i depinda viata, chiar oricarui om, de un telefon. Cade pe strada are un accident cineva ii poate lua telefonul si suna rudele din agenda. E absolut ridicol ce fac profii tai.

| bogdanz04 explică (pentru AlexanderAdrian):

L-am avut pe silentios dar o colega de a mea cum s-a sunat de pauza n-a mai asteptat sa plece profesorul si a inceput sa butonoze, proful a vazut-o si ne-a luat la toti telefoanele dupa.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru bogdanz04):

Exista o macheta de ordine interioara care precizeaza ca se poate interzice utilizarea mijloacelor sonore - walkman sau telefon

http://www.realitatea.net/......70666.html

Se presupune ca atunci cand esti in incinta scolii, autoritatea scolii iti asigura paza si n-ar trebui sa ai telefonul deschis sau cu soneria pornita pentru a nu deranja orele.

Pentru ca exista o perioada de drum de acasa pana la scoala si invers, nu are absolut nimeni dreptul sa-ti interzica posesia unui telefon mobil pe care sa-l folosesti inainte de intrarea si dupa iesirea din scoala. Daca il tii pe silent sau inchis nu prea au voie sa comenteze. Abuzurile si acest rationament se poate si trebuie adus in vederea inspectoratului si eventual al politiei.

Fiecare scoala poate chipurile sa faca reguli si liste de obiecte interzise insa telefonul se poate asa cum ti-am spus dovedi indispensabil in situatii limita si profesorii nu cred ca sunt imbecili sa nu stie asta. Pe ei cine ii controleaza in poseta dupa telefoanele lor mobile?

In plus cred ca problema a aparut mai mult datorita faptului ca au fost filmate multe abuzuri ale profesorilor dar si ale elevilor tocmai cu telefoanele mobile.

| King18name a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Daca te prinde ca te joci cu telefonul in ora, ti-l poate confisca si sa primesti si o amenda. depinde de profesorwinking

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru King18name):

Fi serios cu amenda ta, amenda da doar politia.

| King18name a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

laughing, ok, atunci inseamna ca nu ai cunostinta de cauzawinking

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru King18name):

Nu, inseamna ca voi sunteti prea fraieri si profesorii si scoala va fura banii. punct. Scoala nu da amenzi doar sanctiuni disciplinare - scaderea notei la purtare, mutare disciplinara in alta clasa, exmatriculare, nu amenda.

| King18name a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Regulamentul scolii e facut de cei din inspectorat impreuna cu cei din politie, lucreaza impreuna, si in acest regulament scrie clar ca se sanctioneaza folosirea telefonului in timpul orei, fumatul in incinta scoli, etc.winking

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru King18name):

Hai las-o moarta, inseamna ca pe voi va poate fraieri oricine cu orice prostie. Meritati sa fiti amendati, sa va dea atunci cat mai multe amenzi.

| bogdanz04 explică (pentru King18name):

In scoala mea cred ca nu-i profa sa nu fumeze...

| King18name a răspuns:

Ai voie cu telefonul la scoala! Dar nu ai voie sa-l folosesti in timpul orei!winking

| bogdanz04 explică (pentru King18name):

Spune-i asta profilor mei...straight face ca asa stiam si eu dar...na