| Telephone1 a întrebat:

Sall TPU, vreau sa stiu ce va spun acmbig grinaca am un caine si cineva sare la mn sa ma bata iar cainele il musca primesc vreo amenda cv? Daca da imi puteti spune cum m-ar putea apara cainele? Multumesc.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de situatie, respectiv in ce loc se intampla si de rasa cainelui, respectiv daca face parte din categoria celor periculosi sau este agresiv.
Daca este pe proprietatea ta nu se intampla nimic. Daca este in alt loc poti fi amendat sau chiar fapta poate constitui infractiune, daca este vorba de un caine periculos.
In restul cazurilor poti fi actionat in judecata, pe cale civila, in baza raspunderii delictuale.