| iulia3208 a întrebat:

Am un caine care ma tot musca din joaca, dar nu stiu cum sa il dezvat de lucrul acesta.Imi puteti spune ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| MineIsLikeABridge a răspuns:

Deci mai intai trebuie sa faci exercitii cu cainele acela, sa il scoti la plimbari unde poate alerga sa faci sport cu el in alt sens decat sa te joci cu el si el va fi extenuat si nu va mai avea chef de altele. El este un animal nu se poate juca decat cu botul, caini si alte animale se joaca "de-a bataia" primul lucru pe care sa il faci:sa nu il bati, daca il bati el va intelege ca tu nu vrei sa te joci cu el si ca nu il agreezi, daca il bati il faci sa te muste de adevarat, caci el imediat se poate apara(daca il bati in mod constant).
Soluatia este sa il prinzi de bot dupa ce a facut asta si sa ii spui comanda care o folosesti tu pentru "nu e voie sa faca acel lucru" dar sa ii spui numele mai intai cu seriozitate si apoi comanda nu sau care o folosesti tu si nu uita sa nu te lasi condusa, tu trebuie sa il conduci, dar nu cu violenta.

9 răspunsuri:
| rippE a răspuns:

Daca are varsta pana in 5 luni aia nu e muscatura e o forma de joaca. Daca e mai mare inseamna ca nu te-a recunoscut ca mascul Alfa, deci ti-e superior tie. Ii areti ca tu esti prin izolare ( il inchizi undeva 5 minute fara sa fie bagat in seama ), cand mananca ii iei castron de la gura, asa stie ca tu tu joci cu el, el e o jucarie in mainile tale. Ca pedepsire niciodata sa nu folosesti bataia. O palma mica peste bot cu ton ferm.

| RedNose a răspuns:

Nu il lovi peste bot! Faci degeaba asta, mai ales daca e pui, iar mai tarziu vei vedea ca nu o sa mai suporte sa-i pui mana pe bot sau frunte.

Daca are pana in 6 luni face asta din joaca si ca-si schimba dintii. Te vei juca cu el doar cu jucarii. Daca da sa muste ii zici "nu-i voie" pe ton ferm si ii dai jucaria, cand musca din ea ii zici "bravo" si-l mangai. Daca te musca de mana spui "au", inchei joaca si-l ignori 15-20 minute. Pe la 4-5 luni o sa inceapa sa-si controleze muscatura,iar cand musca ii va clantane dintii. Iti recomand ca dupa terminarea schemei de vaccinare si cand vet-ul iti da voie sa-l scoti afara du-l in parc sa se joace cu alti caini,asa va invata repede sa-si controleze muscatura.
Daca e adult poti face la fel,nu-ti recomand sa-i arati cainelui ca tu esti seful prin luatul mancarii/jucariilor fiindca va intelege exact ce tu vrei sa schimbi,va intelege ca tu ii furi mancarea si trebuie sa o apere.

Eu am o amstaffita si cand i-am cumparat prima data un os de vita i l-am dat si cand ma apropiam de ea nu maraia, dar si-l lua si pleca de langa mine, am lasat-o in pace si acum nu am treaba cu ea, pot sa-l iau cand vreau eu, dar o las in pace ca oricand poate sa inteleaga lucrul asta si sa inceapa sa-l pastreze.
Ca sa-i arati ca tu esti seful cand vine mancarea trebuie sa manance doar cand ii dai tu voie si/sau executa comenzi. Uite un clip:
http://www.youtube.com/watch?v=pjS0BtfqBvk

| Northern a răspuns:

Dă-i una peste bot.

| MineIsLikeABridge a răspuns:

Impuscate in cap.

| NoOneKnow a răspuns:

Cand te musca il lovesti peste bot. Se va dezobisnui.

| dony89 a răspuns:

Intreaba un dresor si nu te mai lua dupa tot ce gasesti pe internet: www.cartedresajcanin.ro sau cartedresaj@yahoo.com poti sa il intrebi pe dresor.

| bombarara a răspuns:

De cate ori te musca ii dai peste botic, asa o sa invete ca nu are voie sa faca lucrul respectiv.

| Life33 a răspuns:

Icerca prin joaca ca tu esti stapinul lui si nu invers, daca tea muscat odata, tine minte te va mai musca...

| AncaIlincăi13 a răspuns:

Exista la orice pet shop o jucarie in forma de os care contine niste substante speciale pentru asa ceva, dar si pentru a nu mai musca pantofii. si nu sunt scumpe, maxim 3 lei.