| Andrek3 a întrebat:

Salut, a beneficiat cineva de „prima de relocare„ în ultimele 6-12 luni? Imi poate spune care este procedura? Si daca este o suma maxima pe care trebuie sa o am pe contractul incheiat cu chiria pe care o am?

Răspuns Câştigător
| sweetys a răspuns:

Nu mai stiu suma. Prima de relocare se face prin ocuparea fortei de munca( intai dosar de somaj). Intai te angajezi pe perioada nedeterminata, abia dupa aceea iti cauti chirie ( ideea e ca contractul de munca sa fie semnat inainte de cel de chirie, iar la chirie iti trebuie contract anaf). Eu am pierdut prima de relocare fiindca nu am stiut ca intai trebuie sa ma angajez si dupa sa imi caut chirie. Desi eram angajata prin ocuparea fortei de munca.

| Andrek3 explică (pentru sweetys):

Multumesc frumos, o sa imi fie de folos aceasta informatie.

3 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Nu exista contract de inchiriere tip ANAF. Contractul de inchiriere se incheie, prin redctarea lui de tine, daca te pricepi, daca nu, printr-un birou de intocmit acte, in trei exemplare. El trebuie sa cuprinda ceea ce cere Legea locuintelor nr.114/1996 actualizata. Un exemplar ramane la ANAF, altul ramane asupra ta, al treilea la angajator. Exista modele pe net.
Uneii angajatori, pentru decontarea chiriei cer un exemplar simplu, semnat in original, altii cer ca exemplarul lor sa fie legalizat (la notar).

| mi25 a răspuns:

In contract e bine sa treci suma reala, in eventualitaea unui litigiu. Daca beneficiezi de rambursarea chiriei, este bine ca suma sa fie egala sau mai mare decat suma ce ti se ramburseaza.