| alecsfast a întrebat:

Acum vre'o 2 saptamani am avut un accident auto in care eu am fost cel vinovat. Am facut intelegere amiabila cu celalat implicat, iar masina pe care o conducea el era a bancii la care lucra. Este foarte posibil ca asiguratorul meu sa nu ii plateasca dauna. Ce o sa se intample.

O sa fiu dat in judecata de banca ca sa le platesc dauna?

Daca ma da in judecata si castiga, eu nu am nimic pe numele meu(casa, masina -masina cu care am facut accident e a fratelui meu) cum ma pot obliga ei sa le dau banii?!

Va rog sa ma ajutati. ca sa stiu la ce sa ma astept!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca masina are asigurare RCA asiguratorul trebuie sa plateasca dauna, acestea sunt tocmai pentru asemenea situatii. Nu cred ca o sa se ajunga la judecata, atunci va raspunde fratele tau, el este proprietarul masinii si cred ca ti-a incredintat masina. Doar daca ai luat masina fara voia lui nu va raspunde, dar atunci tu esti in plop, poti fi acuzat de furt. Craciun Fericit!

| alecsfast explică (pentru Ioandelasal):

Da. dar toti cei cu care am vorbit au zis ca cei la care aveam eu asigurare nu platesc daunele. alta persoana mi-a spus ca eu voi dat in judecata ca eu am provocat accidentul.
Daca ma da in judecata si castiga, eu nu am nimic pe numele meu cum ma pot obliga ei sa le dau banii?!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu te inteleg, cine sa te dea in judecata? Ti-am spus ca daca masina are polita RCA aceasta polita de asigurare acopera tocmai daunele cauzate tertilor si societatea de asigurare este obligata sa plateasca. Eventual, dupa ce plateste, societatea de asigurarea poate incerca sa-si acopere paguba de la tine, desi nu cred asta. In orice caz, admitand ca te dau in judecata, castiga, dar daca nu au ce executa silit de la tine - salariu, conturi in banca, bunuri mobile etc atunci vor ramane cu paguba.