| 2Pac3Furious a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare. Ieri am luat amenda de 200 lei pentru deranjarea ordinii si linistii publice. Intrebarea mea este, daca o platesc maine la primarie in momentul in care parintii mei vor achita taxele si impozitele le vor aduce la cunostinta ca au o amenda platita? Sau pur si simplu dupa ce am platit-o nu mai apare. Nu de alta, dar nu vreau sa afle parintii cand vor plati taxele si impozitele ca am luat amenda, chiar daca o sa o platesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca o platesti parintii nu vor afla la data platii impozitelor, ce putin din 2 motive: nu sunt ei cei care trebuie s-o plateasca si nu se tine un cazier al amenzilor, cu atat mai putin a celor platite.

| 2Pac3Furious explică (pentru Ioandelasal):

Ai idee cam cand se platesc taxele si impozitele?

| Ioandelasal a răspuns (pentru 2Pac3Furious):

Depinde de fiecare impozit iar taxele se platesc atunci cand ai nevoie de acte de la vreun organ de stat.
De regula impozitele locale (pe constructii, masini, terenuri, etc) se pot plati in 2 transe, prima pana in 15 martie iar a doua pana in 15 septembrie. Poti plati si integral pana in 15 martie si sa beneficiezi de reducerea stabilita de fiecare consiliu local.

| 2Pac3Furious explică (pentru Ioandelasal):

Cred ca in perioada asta nu e vreo sansa ca ai mei sa plateasca. Pana fac rost de bani ar mai dura o saptamana. Multumesc mult pentru informatii!

15 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca o platesti nu apare. Daca nu o platesti va apare si se poate transforma (prin hotarare judecatoreasca) in zile de lucru pe domeniul public.

| sierra1 a răspuns:

Daco o plătești în termen scurt (48 ore) plătești jumătatea minimei

| Ioandelasal a răspuns (pentru sierra1):

Raspuns gresit, la cele date in baza L.61/1991 nu exista aceasta inlesnire.

| sierra1 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Raspuns gresit, ia vezi Ordonanţa Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor

| Ioandelasal a răspuns (pentru sierra1):

Ar trebui s-o vezi tu, acolo spune ca exista inlesnirea doar daca este prevazuta expres in actul in care este prevazuta contraventia, ori in L.61/1991 nu este prevazuta, de ex. asa cum este prevazuta in OUG 195/2002 (Codul rutier).
De altfel, utilizatorul care a pus intrebarea, nici maca nu intreba despre aceasta inlesnire, astfel ca nici macar n-ai raspuns la intrebarea lui.

| sierra1 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Acum dacă tot ai dat-o în bară, zic să-l întrebăm cu toții pe întrebător dacă răspunsul îi este util

| Ioandelasal a răspuns (pentru sierra1):

Vad ca tot vorbesti fara sa ai habar de legislatie. In loc sa pierzi timpul ar trebui sa citesti OG 2/2001 si L.61/1991. Si reciteste intrebarea, poate te lamuresti si nu mai continui cu ineptiile.

| sierra1 a răspuns (pentru Ioandelasal):

"Vad ca tot vorbesti fara sa ai habar de legislatie"

da' cine ești tu să faci astfel de aprecieri, să jurizezi? vreun guru și nu știam? Vreun bunic al legislației? Inepții ai debitat tu invocând o lege depășită. Măcar ai fairplay-ul să admiți că ai dat-o-n gard cu aberațiile tale

| Ioandelasal a răspuns (pentru sierra1):

Spre stiinta ta am cca 40 de ani de profesie juridica si pot vorbi despre legislatie si probleme juridice in cunostinta de cauza, nu ca tine din auzite. Si ce lege depasita am invocat?
P.S. Vad ca ilustrezi perfect zicala cu prostul si fudulul.

| sierra1 a răspuns (pentru Ioandelasal):

"Vad ca ilustrezi perfect zicala cu prostul si fudulul"

Adică ești și prost și fudul? Cum zici tu, nu te contrazic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Vezi ca e troll.

| Lucian4 a răspuns:

Nu, primaria spune doar ce figureaza in cont NEplatit. Daca ai platit cazul e inschis