| ThinkDifferent a întrebat:

Ai putea lua alocație dacă părinții sunt plecați intr-o anumită țara si tu esti in Romania sau trebuie sa fii in țara respectivă?

7 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Daca un parinte lucreaza legal in Germania sau Austria (despre aceste tari stiu sigur) copilul lor pana in 26 de ani primeste alocatie, indiferent de tara in care se afla. Aceasta alocatie din strainatate nu o anuleaza pe cea din Romania si deci le vei primi pe amandoua.

| ThinkDifferent explică (pentru Oana92):

Am un părinte in Germania care lucrează legal. Cum as pitea lua?

| Oana92 a răspuns (pentru ThinkDifferent):

Ar trebui sa vorbeasca cu angajatorul. Banuiesc ca e nevoie sa depuna anumite acte. Am prietene care iau alocatii din Austria si Germania deci stiu sigur ca se dau. E posibil sa nu ii primeasca efectiv in fiecare luna, ci o data la cateva luni primeste pe toata perioada.

| Sellak a răspuns:

Da, iti primesti alocatia, nu conteaza ca parintii tai sunt plecati. Ba chiar mai mult daca parintii tai sunt intr-o tara precum Germania pot face o cerere prin care sa primesti alocatie si din Germania, care e destul de mare. Am un prieten care a facut asta pe cand era minor, tatal lui era in Germania iar maicasa in Italia iar el primea alocatie si din Germania si din Romania.

| ThinkDifferent explică (pentru Sellak):

Serios? Fiindcă tata e in Germania. As putea lua si de acolo?

| Sellak a răspuns (pentru ThinkDifferent):

Da poti happy Dar nu stiu sigur ce si cum, daca mai ai rabdare il sun maine pe tovarasu meu il intreb ce si cum si iti dau un mesaj in privat happy

| ThinkDifferent explică (pentru Sellak):

Bine big grin