Întrebare recomandată | Aleeeeee06 a întrebat:

Daca am 17 ani si vreau sa ies din țara cu un adult, procura trebuie facuta de ambii parinti si sa fie prezent si adultul cu care calatoresc? Sau poate fi facuta doar de un parinte? Va rog vreau un raspuns detaliat

Răspuns Câştigător
| anonim9173 a răspuns:

Nu stiu daca raspunsul meu este 100% corect, eu iti spun experienta mea cand am iesit cu fratele meu din tara. in primul rand. poti iesii si singura, atata timp cat mergi pentru probleme medicale, sa inveti, sau ai neamuri acolo. insa, pentru alte scopuri parintii tai trebuie sa iti faca imputernicire pe persoana respectiva, semnata de ambii parinti, la notar. si o declaratie pentru scopul iesirii.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, procura notariala trebuie semnata de ambii parinti, in fata notarului si tot ei sunt cei care desemneaza tutorele legal care poate iesi cu tine din tara si raspunde legal sa te aduca inapoi in tara.
Nu, procura nu poate fi facuta doar de un parinte, fiindca celalalt parinte poate sa nu fie de acord.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ambii părinți trebuie să semneze.