| MotoBlitz a întrebat:

Salut! Am 16 și vreau să dau de permis pentru motor, problema este că motocicleta alături de care îmi voi face plimbările este o Mobră Hoinar 49cc. Din câte am căutat, ea s-ar încadra la categoria mopede, adică AM. Dacă dau de A1, iau automat și AM? Fiindcă nu aș vrea să dau de două ori, să iau acum AM, iar peste câteva luni, când am să îmi cumpăr un motor Aprilia RS 125cc, să trebuiască să dau iarăși pentru A1.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, daca obtii categoria A1 aceasta este valabila si pentru categoria AM, de altfel toate categoriile dau dreptul de a conduce si categoria AM.
Si ambele categorii (AM si A1) se pot obtine de la 16 ani, scoala de conducere o poti incepe inainte de implinirea acestei varste cu maximum 3 luni.