| MotoBlitz a întrebat:

Salut! Am o Mobră Hoinar de 49cc și aș avea câteva întrebări referitoare la câteva aspecte:
1- Dacă NU merg cu mobra pe drumurile publice, neavând permis, pot fi sancționat?
2-Islazul este considerat un obiectiv public, îmi pot lua amendă pe islaz? (PS nu este deținut de nimeni)
3-Daca dau de permis, A1, mobra mea nu are semnalizări, că așa au fabricat-o, pot fi sancționat că merg pe drum fără semnalizări?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Da, vei avea dosar penal pentru conducere fara permis, conform Codului penal, citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani."
Daca nu este inscrisa la primarie vei avea si pentru infractiunea de punere in circulatie a unui autovehicul neinscris.
De asemenea poti fi amendat pentru lipsa ITP si lipsa asigurarea RCA.
2.Islazul nu este drum public dar poti fi dat in judecata de proprietar si islazul are un proprietar, daca nu este privat proprietar este unitatea administrativ-teritoriala, dupa caz comuna, orasul sau municipiul.
3.Toate autovehiculele trebuie sa aiba semnalizari, dar acestea tot pentru circulatia pe drumuri publice. Nu le ai vei fi sanctionat contraventional.

4 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Cu Mobra mai bine mergi la muzeu!

| MotoBlitz explică (pentru gabicoo):

Mă mai distrez și eu, wai!?

| gabicoo a răspuns (pentru MotoBlitz):

Ești liber wăi! Nu te oprește nimeni!
Bani de amendă să ai!
laughing

| MotoBlitz explică (pentru gabicoo):

=) Așa-i