| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am 19 ani si detin deja permis de 1 an, categoria B B1 AM. Anul acesta revin in tara, si vreau sa obtin categoria A2 pentru motociclet
a mai mare de 125... avand in vedere ca in Italia deja conduc 125 cu B pentru ca asa e legea la ei. ai b poti sa conduci 125cc. Daca iau categoria A2 in permis imi vor da si subcategoria A1 la fel cum au facut si cand am luat B? Va multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai categoria A2 nu mai ai nevoie de categoria A1. Conform art.24^1, alin, 2 din OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(2) Permisele de conducere dau dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice, după cum urmeaza:
e) permisele de conducere eliberate pentru categoria A2 sunt valabile şi pentru categoria A1;"

| alessia5158 a răspuns:

"Permisele de conducere eliberate pentru categoria A2 sunt valabile si pentru categoria A1"--- vezi punctul e) de la art. 241 din Codul rutier (2015):
http://www.euroavocatura.ro/print2.php?print2=lege&idItem=1176

In Anexa 1 din link-ul de mai jos gasesti categoriile de vehicule pentru care se elibereaza permisul de conducere:http://www.codulrutier.net/......conducere/

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai A2 nu mai ai nevoie de A1