| TheS a întrebat:

Am absolvit anul asta clasa a 12-a si nu stiu daca sa aplic pentru ajutorul de somaj sau nu. Am auzit de la multi ca au aplicat si primesc 250 de lei pe vara asta, in doua rate. Daca eu merg la facultate, pot sa aplic pentru lunile astea sau cum e procedura?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă vei urma o facultate/postliceală, atunci NU poţi cere/primi Ajutorul de şomaj ( nici măcar pe perioada verii )!

În rest, poţi solicita/primi ajutorul de şomaj dacă termini liceul/12 clase!
NU contează dacă promovezi sau nu ( ori dacă participi sau nu la ) examenele de BAC!

Data absolvirii cursurilor/liceului ( în anul şcolar 2014-2015 ) este data de 29 mai 2015.
De la această dată, ai la dispoziţie MAXIM 60 de zile pentru a te prezenta la AJOFM pentru luarea în evidenţă!
Apoi, după alte 60 de zile, TREBUIE să-ţi depui dosarul cu actele pentru ajutorul de şomaj.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.dolj.anofm.ro/Informare_absolventi.pdf

http://www.avocatnet.ro/......easta.html

Toate cele bune!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca mergi la facultate n-are rost sa mergi pentru luarea in evidenta la AJOFM, cei care urmeaza o facultate sau scoala postliceala nu primesc indemnizatie de somaj.
De altfel indemnizatia de somaj nu se primeste in primele 60 de zile de la luarea in evidenta.