| DariusDariusDarius1500 a întrebat:

O persoana care nu se poate angaja sau nu este apta de munca ce poate sa faca!? Din ce se intetine?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca este apta de munca se poate angaja, mai usor sau mai greu, in functie si de faptul daca are vreo calificare sau nu. Nu poate doar daca nu vrea.
Daca nu este apta de munca poate face demersurile pentru incadrarea intr-un grad de handicap si va primi o indemnizatie si anumite inlesniri, in functie de gradul de handicap.

| DariusDariusDarius1500 explică (pentru Ioandelasal):

O persoana care este pacient la o psihiatrie care nu se poate angaja ce trebuie sa faca?

| Ioandelasal a răspuns (pentru DariusDariusDarius1500):

Exact ce ti-am spus in primul raspuns.
Si totul incepe cu medicul specialist de la psihiatrile, acesta trebuie sa-l trimita, cu propunere, la comisia de incadrare in grad de handicap.

| darrio2007 a răspuns:

Indemnizatie de la stat, pe baza unui dosar care dovedeste asa ceva.
Nu mă refer la puturoșii care nu vor să muncească.

| Violleta2022 a răspuns:

Doar daca are handicap fizic sau pishic, poate primi ajutor banesc de la stat, daca nu are probleme medicale, atunci inseamna ca este apt de munca si este invitat sa-si caute de munca.
Sunt destui cu probleme psihice usoare, care sunt apti fizic sa munceasca, asdar nu primesc ajutor sa stea acasa, ci sunt invitati sa-si caute de munca si sa iasa din starea in care sunt fiindca lipsa unei activitatii zilnice le creeaza stres, depresie si anxietate.

| johnnny123 a răspuns:

Ai mai pus întrebarea asta de trei ori astăzi și nu știu ce răspunsuri mai vrei...

Dacă "nu se poate angaja" pentru că nu știe și nici nu vrea să facă nimic, atunci ajutorul din partea statului este minimal spre inexistent.

Dacă persoana chiar nu este aptă de muncă (handicap fizic sau psihic sever), atunci poate primi o indemnizație și anumite facilități, dar pentru majoritatea lucrurilor va fi dependentă de ajutorul apropiaților (dacă are norocul să aibă apropiați dispuși să ajute).

Dacă ar exista un răspuns mai bun, nu ar mai fi străzile pline de oameni fără adăpost care cerșesc ca să supraviețuiască. Din păcate trebuie să acceptăm realitatea că nu trăim într-o societate care garantează tuturor un trai decent. Poate peste o sută de ani lucrurile se vor schimba, dar deocamdată asta-i situația.

| 1234568807 a răspuns:

Pensie de handicap