| oltenasu2010 a întrebat:

Am auzit intamplator la TV ca se poate verifica pe internet cu CNP-ul vechimea de munca, adica tot ce ai lucrat pana in prezent, dar nu gasesc acel site pe care sa verific. Am cautat si pe ITM, dar nimic. As vrea sa stiu si eu unde gasesc.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, dar pentru asta trebuie sa iti faci cont si sa obtii un nume de utilizator si o parola. Pasii necesari sunt indicati aici:
https://www.cnpp.ro/web/guest/solicitare-acces-online

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

- pentru perioadele anterioare datei de 1 ianuarie 2011 dovada vechimii in munca se face prin carnetul de munca
- pentru perioadele ulterioare acestei date vechimea se probeaza prin adeverinta.
Adeverinta se elibereaza la cerere de angajator sau angajatori. Poti cere si de la casa de pensii dar nu pe internet ci prin adresare directa cu o cerere (formular de la ei) si copie de pe Cartea de Identitate.

| oprescudorin11 a răspuns:

Exista un program pe care-l detin oficiile de forta de munca, politia, evidenta populatiei, serviciile secrete, in general institutiile de stat.
Acolo, cei care pot accesa programul afla absolut toate datele oficiale(cele in care ai subscris). Poate ioandelasal sa-ti fi dat raspunsul si in cazul in care o persoana privata poate afla datele. Daca vrei insa sa folosesti datele iti trebuie si dreptul de a le obtine si ale folosi care este o alta problema.
De aceea, chiar la somaj, conform legislatiei esti sau erai obligat sa le confirmi de la institutii, pentru a le putea folosi operativ.
Daca vrei doar sa le afli, ori te duci la una din institutiile mai sus amintite (cu conditia sa justifici interesul conform legilor, ori poate functioneaza www.cnpp.ro/web/guest/solicitare-acces-online, dar nu are valoare juridica.