| denisTiky a întrebat:

Salut, am comandat de pe un site un produs. Dupa o zi sau doua dupa ce am primit coletul am vazut ca nu mi se potriveste ceea ce am comandat si am dat email celor de la firma spunand ca vreau sa returnez. Toate bune, mi-au trimis curier dupa colet dar acum nu-mi mai da nimeni nici un semn de viata. Deja le-am trimis doua sau 3 emailuri cerand informatii dar nu mi-a raspuns nimeni si nici banii nu au fost pusi in contul bancar pe care l-am dat. Firma are originea in Slovacia, motiv pentru care nu am gasit numar de telefon unde as putea sa sun sa intreb pe cineva despre detalii. Ce as putea sa fac sa dau de ei sau sa fac o reclamatie?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E foarte posibil sa dureze si 30 zile returnarea banilor mai ales ca e firma din afara.
Altceva nu pre ai ce face avand in vedere ca nu e din Ro sa faci o plangere la protectia consumatorului

| denisTiky explică (pentru suntserios):

Ce mi se pare ciudat e ca mi au spus sa nu pun eu formular de retur in colet pentru ca il completeaza ei, prin urmare am trimis prin fan courier un colet, undeva, cuiva...habar nu am unde, singurele date pe care le am dat fiind prin email, contul bancar si numele titularului.

| Andreea99911818181 a răspuns:

De obicei banii intra in 3-4 saptamani mai ales daca e firma din afara. E posibil sa fi facut deja transferul cand au trimis si coletul. Mai asteapta putin totusi

| Andreea99911818181 a răspuns (pentru Andreea99911818181):

Si curierul*

| denisTiky explică (pentru Andreea99911818181):

Comanda am primit o in 20 martie de la curier, iar dupa cateva zile mi au trimis curierul pentru retur. Deci eu zic ca a trecut destul timp de atunci...