| axxy69 a întrebat:

Am cumparat un scuter Peugeot SpeedFight cu motor de 49 cmc. Este inmatriculat pe Curtea de Arges, dar proprietarul nu avea niciun act de provenienta. Nu este furat pentru ca l-a mai avut o persoana pe care o cunosc. Cum as putea sa fac sa il inscriu pe alta localitate?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Motocicleta de pana la 50 cmc se incadreaza la categoria moped.
Trebuie contract de vanzare-cumparare si o declaratie notariala autentica, in care sa se precizeze ca nu este furat, ca l-ai dobandit legal si ca proprietarul nu a putut sa-ti dea actele, deoarece nu le mai are.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca este deja inmatriculat nu este nevoie de act de provenienta, ci de un contract de vanzare-cumparare intre tine si proprietar si actele scuterului, respectiv carte de identitate si certificatul de inscriere(mopedul se inscrie la primaria localitatii de domiciliu). Cu aceste acte, precum si cu ITP si RCA valabile, poti sa-l inscrii pe tine, la primaria localitatii de domiciliu sau de resedinta (flotant).

| axxy69 explică (pentru Ioandelasal):

Pai proprietarul de la care l-am cumparat eu mi-a spus ca nu are actele, ca nici el nu le-a primit de la proprietarul anterior. Si nu am intocmit nici contract de vanzare-cumparare. Si este scuter, nu moped.

Am inteles ca pot da o declaratie pe proprie raspundere la primarie cum ca scuterul nu este furat si astfel sa mi se intocmeasca acte pe loc. Este adevarat?

| Ioandelasal a răspuns (pentru axxy69):

Motocicleta de pana la 50 cmc se incadreaza la categoria moped.
Trebuie contract de vanzare-cumparare si o declaratie notariala autentica, in care sa se precizeze ca nu este furat, ca l-ai dobandit legal si ca proprietarul nu a putut sa-ti dea actele, deoarece nu le mai are.