| Daviduku77 a întrebat:

Salut, am doua întrebări, astăzi am primit o amenda de viteza ce n-am plătit-o in 15 zile, acum amenda ar valora undeva la 1500 de lei și am inteles ca dacă nu o plătești ti se vor pune bani in plus pe fiecare zi începând de la 20 de lei la 500, iar eu dacă vreau sa platesc amenda online pe ghișeul.ro cum voi putea vedea la cât mi-a crescut amenda de la 1500 de lei? Și a doua întrebare este ca dacă eu sunt in Germania și am permisul anulat in România pana in Mai pot face cuiva procura la notar online ca sa-mi ia permisul și sa mi-l aducă aici?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Suma amenzii nu creste, doar ca se pot adauga la ea cheltuieli de executare silita, daca n-ai platit-o in 30 de zile si se incepe executarea silita.
Si nu cred ca permisul ti-a fost anulat pentru o amenda, acesta se anuleaza doar in cazul ca esti condamat definitiv pentru anumite infractiuni la circulatia rutiera si alte cateva infractiuni, cred ca ti s-a suspendat dreptul de a conduce pe o anumita perioada, probabil 60 sau 90 de zile.
Poti face procura, dar procura nu se poate face online. In Germania se poate face la o reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei si o trimiti persoanei care sa te reprezinte pentru ridicarea permisului.
P.S. Am puternica impresie ca habar n-ai sa pui o intrebare corecta. Cum ai primit astazi amenda si n-ai platit-o in 15 zile, la fel cu permisul anulat!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Amenzile nu cresc, in cel mai rau caz esti executat silit. Deci tot atat ai de plata.

da, poti face procura cuiova sa iti ridice permisul in locul tau