| Daviduku77 a întrebat:

Salut, am niște întrebări, astăzi mi-a fost luat permisul pentru viteza, am fost prins cu 102 la ora, am primit o amenda de 750 de lei și sunt curios dacă nu o platesc ce se poate întâmpla și sunt curios dacă am mai luat și 9 puncte penalizare acum și mai aveam 2 din Decembrie cum se anulează aceste puncte, adică se anulează cele 2 puncte obținute in Decembrie peste 6 luni iar cele 9 puncte după 3 luni după ce iau permisul? PS: permisul e suspendat pe 3 luni

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dacă nu plateşti amenda aceasta va fi trimisă la serviciul de impozite şi taxe de la domiciliul tău şi va fi luată când te vei duce să plateşti un impozit. Dacă nu eşti plătitor de impozite se va încerca executarea silită, în primul rând prin poprire pe salariu sau conturi din bănci.
Dacă nu ai bunuri executabile silit atunci se poate sesiza judecătoria, pentru transformarea amenzii în ore de muncă în folosul comunităţii, conform OG nr.2/2001, privind regimul juridic al contravenţiilor, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"ART.39^1.(1) În cazul în care contravenientul nu a achitat amenda în termen de 30 de zile de la rămânerea definitivă a sancţiunii şi nu există posibilitatea executării silite, acesta va sesiza instanţa în circumscripţia căreia s-a săvârşit contravenţia, în vederea înlocuirii amenzii cu sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii, ţinându-se seama, după caz, şi de partea din amendă care a fost achitată.
(2) În cazul în care contravenientul, citat de instanţă, nu a achitat amenda în termenul prevăzut la alin. (1), instanţa procedează la înlocuirea amenzii cu sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii pe o durată maximă de 50 de ore, iar pentru minori începând cu vârsta de 16 ani, de 25 de ore.
(3) Hotărârea prin care s-a aplicat sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii este supusă recursului.
(4) Urmărirea punerii în executare a sentinţelor se realizează de către serviciul de executări civile de pe lângă judecătoria în a cărei rază s-a săvârşit contravenţia, în colaborare cu serviciile specializate din primării."
Suspendarea dreptului de a conduce atrage anularea punctelor de penalizare primite pana la suspendare.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca vrei permisul inapoi peste 3 luni, atunci ai obligatia sa platesti amenda intai si cu chitanta in mana, dovedind ca ai achitat amenda, ti se va elibera permisul.

Daca refuzi plata amenzii vei fii executat silit, prin hotarare judecatoreasca facandu-se poprire pe salariu si daca nu ai venituri, vei fi condamnat la munca voluntara in folosul comunitatii si daca o refuzi si pe aceea, faci puscarie.

Punctele de penalizare NU se anuleaza, ci se aduna, acum avand deja 11 puncte penalizare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Amenda o sa ajunga la departamentul de taxe si la un moment dat vei fi executat silit.

punctele se anuleaza toate daca ai permisul suspendat.

| Daviduku77 explică (pentru suntserios):

Pai și de exemplu o pot plății peste 2, 3 luni la prețul inițial sau pana atunci sunt șanse sa pățesc ceva nașpa?

| suntserios a răspuns (pentru Daviduku77):

In 15 zile poți plăti jumătate din suma..pe urmă trebuie sa plătești suma completa. In 2-3 nu pățesti nimic.